Rusya Devlet Başkanı Putin, Suudi Arabistan’da

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suudi Arabistan’da

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan’a ekonomik ve enerji iş birliğini güçlendirmek amacıyla ziyaret gerçekleştirdi....

Suudi Arabistan’a 2007’den sonra ilk kez ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki işbirliğinin Ortadoğu’daki güvenliğin sağlamlaştırılması ve enerji alanında istikrarlı bir durumun sağlanmasına yönelik olduğunu söyledi.

Putin’e, Suudi Arabistan ziyaretinde Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak’da eşlik etti. Suudi Arabistan’ın Riyad şehrine giden Putin’i, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, El-Yemame Sarayı’nda resmi törenle karşıladı. İki ülke arasında enerji sektörü başta olmak üzere ekonomik anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile görüşen Putin, “İkili işbirliğimiz bölgede barış ve güvenliğin sağlamlaştırılmasının yanı sıra küresel enerji sektöründe istikrarın sağlanmasına yönelik. Tüm bu işbirliklerinin olumlu sonuçları oluyor” dedi.

Putin, iki ülke arasındaki anlaşmaların yerine getirilmesi yönündeki katkılarından dolayı Kral Selman’a teşekkür etti.

Putin, ayrıca iki ülkenin terörle mücadeleden ve Ortadoğu ile Kuzey Afrika’daki krizlerin diplomatik yolla çözülmesinden yana olduğunu kaydetti.