Rusya Dışişleri Bakanı: Dünya Batı sonrası döneme giriyor

Rusya Dışişleri Bakanı: Dünya Batı sonrası döneme giriyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "dünyanın kademeli olarak "Batı sonrası" döneme girdiğini" iddia ederek, "ülkelerin dünyada yaşanan gelişmelerdeki kolektif sorumluluğu paylaşmaya hazırlanması" gerektiğini söyledi.Sputnik'in...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "dünyanın kademeli olarak "Batı sonrası" döneme girdiğini" iddia ederek, "ülkelerin dünyada yaşanan gelişmelerdeki kolektif sorumluluğu paylaşmaya hazırlanması" gerektiğini söyledi.

Sputnik'in haberine göre Moskova'da Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile yaptığı görüşmede konuşan Lavrov, "Dünya, kademeli olarak 'Batı-sonrası' döneme giriyor ve çok kutuplu sisteme geçiş yapıyor. Bunun anlamı, tüm ülkelerin dünyada barış ve istikrar için kolektif sorumluluğu paylaşmak zorunda olmasıdır" dedi.

'ÇOK KUTUPLU DÜNYAYA ALIŞMAMIZ GEREKİYOR'

Lavrov, sözlerine şöyle devam etti: "Modernite dönemi olmadı ve olmayacak. Çok kutuplu dünyaya alışmamız gerekiyor ve önde gelen tüm aktörlerin dünyada barış ve istikrar için kolektif sorumluluğu paylaşması, tanıması ve uygulamaya koyması gerekiyor."

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, "ABD öncülüğündeki Batı dünyasının yeni dünya düzeni kurma sürecini yavaşlatma girişimlerinin birçok ülkede kaosu ve anarşiyi tetiklediğini" savunmuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya