Rusya Dışişleri''nden Erdoğan açıklaması

Rusya Dışişleri''nden Erdoğan açıklaması

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Tayyip Erdoğan''ın yeniden seçilmesinin ardından Türk-Rus ilişkilerinin üst düzeyli olmaya devam edeceğini ve temel alanlardaki işbirliğinin süreceğini söyledi.

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye'deki seçimlerin ardından Rusya ile ilişkilerde çok fazla değişiklik olacağını düşünmüyorum. Erdoğan, NATO'daki müttefiklerinin ve ülkedeki güçlerin nüfuz edemediği bir siyasi çizgi izliyor. Şu anda ilişkilerimiz üst düzeyde ve bölgede ciddi değişimler yaşanmazsa, ikili ilişkilerin bozulması için bir neden yok" dedi.

'ASKERİ ALANDAKİ İŞBİRLİĞİ DEVAM EDECEK'

Kosaçev'e göre Erdoğan'ın yeniden seçilmesi, askeri alandaki işbirliğinin devamı anlamına da geliyor. 

Rus senatör, "Erdoğan, başta Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alma konusu olmak üzere, Brüksel'den gelen eleştiriler arttıkça bu konuda daha emin bir politika izliyor. Erdoğan, NATO'yu çifte standart uygulamakla suçluyor, zira İttifak üyesi Yunanistan S-300 sistemlerine sahip ve kimse buna tepki göstermiyor. Cumhurbaşkanı da kendi çizgisinde ilerliyor ve hatta Rusya'ya S-500'leri birlikte üretmeyi öneriyor" ifadelerini kullandı. 

'TERÖRLE MÜCADELE İŞBİRLİĞİ SÜRECEK'

Kosaçev'in önemli gördüğü bir diğer husus, İran ile yürütülen Astana formatı da dahil olmak üzere, Rusya ve Türkiye'nin terörle mücadele işbirliğini sürdürecek olması. 

Kosaçev, bu hususun bölgenin lideri olmak isteyen Erdoğan için de son derece önemli olduğunun altını çizdi.

'ERDOĞAN ZOR VE SON DERECE SERT BİR OYUN OYNUYOR'

Rus senatör, "Elbette Erdoğan, Erdoğan'dır. Yalnızca kişisel ve ulusal çıkarlara göre hareket edecektir. Hem bölgede hem de küresel bağlamda zor ve son derece sert bir oyun oynuyor. Bu nedenle gelecekte zigzaglar görülebilir" diye ekledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika