Rusya-Moğolistan sınırında 8.7 büyüklüğünde deprem: Can veya mal kaybı yok

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya ile Moğolistan sınırında 8.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı İrkutsk Bölge İdaresi Moğolistan sınırında 8.7 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. 

Sputnik'in aktardığı habere göre; Sarsıntı Moskova saatiyle 00.32’de meydana geldi. Depremin merkezi Moğolistan’da Turt yerleşim biriminin 34 kilometre uzağındaydı.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) depremin şiddetini 6.5 olarak değerlendirdi. EMSC’ye göre, depremin merkezi İrkutsk bölgesindeki Angarsk kentinin 277 kilometre güneybatısında, 10 kilometre derinlikte yer alıyor. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu da depremin şiddetini 6.8 olarak duyurdu.

Rusya Bilimler Akademisi Birleşik Jeofizik Hizmetleri Baykal Birimi ise depremin merkez üssünün bir haritasını yayınladı.

Buna göre, deprem dün GMT ile 21.32’de (Moskova saatiyle bugün 00:32’de) meydana geldi. Depremin enerji sınıfı 15.2 şeklinde belirtildi. Depremin İrkutsk’taki yoğunluğu ise 5 olarak derecelendirildi. Merkez üssü de İrkutsk’un yaklaşık 300 kilometre uzağında, Moğolistan’ın kuzeyindeki Hövsgöl Gölü bölgesiydi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde evlerdeki eşyaların deprem nedeniyle hareket ettiği anlar görüldü.

Gelen ilk bilgilere göre, bu nedenle yaşanan bir can veya mal kaybı yok.

Dünya