Rusya: Suriye görüşmelerinde Kürtler de masada bulunmalı

Rusya: Suriye görüşmelerinde Kürtler de masada bulunmalı

BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Aleksey Borodavkin, "Görüşmelerin doğrudan yapılması gerektiğine ve Kürtler de dahil olmak üzere Suriye'de barışçıl çözümden yana olan tüm siyasi güçlerin temsil edilmesi gerektiğine inanıyoruz"...

BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Aleksey Borodavkin, "Görüşmelerin doğrudan yapılması gerektiğine ve Kürtler de dahil olmak üzere Suriye'de barışçıl çözümden yana olan tüm siyasi güçlerin temsil edilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'ya verdiği Suriyeli muhalefet heyetinin nihali listesini oluşturma yetkisini anımsatan Borodavkin, "Moskova, Kahire, Astana, Hmeymim ve Riyad grubu temsilcileri ile Astana'daki görüşmelere katılan silahlı grupların üyelerinin muhalefet heyetinde bulunması gerekiyor" diye konuştu.

'RUSYA, TÜRKİYE, İRAN VE ÜRDÜN, MÜZAKERELER İÇİN UYGUN KOŞULLARI SAĞLADI'

Rusya, Türkiye, İran ve Ürdün'ün çabaları sayesinde görüşmelerin yeni turu için uygun koşulların oluştuğunu da söyleyen Rus diplomat, müzakerelerde yeni bir erteleme olmamasını umduklarının altını çizdi.

İlk olarak 9 Şubat'ta yapılacağı duyurulan Cenevre'deki Suriye görüşmeleri, 20 Şubat tarihine ertelenmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya