Rusya’da halk SSCB’den daha fazla yoksullaştı

Rusya’da halk SSCB’den daha fazla yoksullaştı

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’den bugüne, Rusya'da yoksulluk arttı. Türkrus sitesinin Vedomosti’den aktardığı habere göre; özellikle son yıllarda kriz, devletten medet umanların oranını arttırıyor. 2016’da...

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’den bugüne, Rusya'da yoksulluk arttı. 

Türkrus sitesinin Vedomosti’den aktardığı habere göre; özellikle son yıllarda kriz, devletten medet umanların oranını arttırıyor. 2016’da Rus halkının yüzde 19’u devletten aldığı sosyal yardımla geçindi. Bu, Sovyetler Birliği zamanında kaydedilen ortalama yüzde 15’lik oranın da üzerinde ve bu bakımdan bir rekor niteliğinde.

Son yıllarda krizin de etkisiyle Rus halkının girişimcilikten elde ettiği gelirler yarı yarıya azalırken devlet kaynaklı gelirler yüzde 40 arttı. 2000-2008 yılları arasında nüfusun gelirleri içinde sosyal yardımların ağırlığı ortalama yüzde 13,4 olmuştu. 

Emekli maaşlarının arttığı 2010 yılından itibaren bu oran sürekli artış kaydetti (2014 yılı hariç). 

Öte yandan, Rusya’da devlet en büyük işveren konumunda. Devlete ait şirketler hariç olmak üzere her dört çalışandan biri devlet kurumlarında çalışıyor.

2016 yılında nüfusun temel gelir kaynağı olan maaşlar da geriledi. Bununla birlikte, bütçe kaynaklı yardımlar artmasına rağmen bunun Rusların yaşam seviyesine belirgin bir katkısı olmadı.