Rusya'da muhalif lider Navalni'ye yakın bir isim daha ülkeyi terk etti

Rusya'da muhalif lider Navalni'ye yakın bir isim daha ülkeyi terk etti

Rusya'da 17 Ocak 2021'den beri tutuklu olan muhalif lider Aleksey Navalni'nin sözcüsü Kira Yarmış'ın ülkeyi terk ettiği iddia edildi. Yarmış, Navalni'nin müttefiklerinden biriydi.

Rusya'da tutuklu muhalif lider Aleksey Navalni'nin sözcüsü Kira Yarmış'ın ülkeyi terk ettiği iddia edildi. Yarmış, hala Rusya'da olan son Navalni müttefiklerinden biriydi. Muhalif lider Aleksey Navalni 17 Ocak 2021'den beri tutuklu

Son zamanlarda muhalefet üzerindeki baskının artmasıyla birlikte birçok muhalif siyasetçi, aktivist ve gazeteci ülkeyi terk etmeye başlamıştı. New York Times, bu durumu ''Sovyetler sonrası dönemde yaşanan en büyük siyasi göç'' olarak nitelendirmişti.

Interfax'ın iki farklı kaynağa dayandırdığı habere göre Yarmış ülkeyi terk etti. Bir kaynak, muhalif ismin Finlandiya'nın Helsinki kentine gittiğini ifade etti. 

Navalni'nin ekibi iddiaları doğrulamadı ancak yalanlamadı da.

Yarmış bu ay,  protesto çağrısı yaparak koronavirüsle mücadele kapsamında toplanmalara getirilen kısıtlamaları ihlal etmekten suçlu bulunan Navalni'ye yakın 4. isim olmuştu. 18 ay 'kısıtlı özgürlük' cezasına çarptırılan Yarmış ceza kapsamında Moskova'dan çıkamayacak, toplu eylemlere katılamayacak ve ayda bir şartlı tahliye memurlarıyla görüşecekti. Ceza henüz yürürlüğe girmemişti. 

Almanya Şansöylesi Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in gerçekleştirdiği görüşme (20 Ağustos 2021) sonra Putin basın mensuplarının sorularını cevaplamış ve Navalni hakkında gelen bir soru için, siyasi faaliyetlerinden dolayı hüküm giymediğini, adli bir suçtan hapiste yattığını söylemişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya