Rusya'dan ABD açıklaması

Rusya'dan ABD açıklaması

Çeviri: Oğuz BakırRusya'da yayın yapan Pravda gazetesinin haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Vladimir Putin ve Donald Trump ile iki ülkenin ordusunun askeri bir çatışmaya neden olmayacağını belirterek. "Askeri...

Çeviri: Oğuz Bakır

Rusya'da yayın yapan Pravda gazetesinin haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Vladimir Putin ve Donald Trump ile iki ülkenin ordusunun askeri bir çatışmaya neden olmayacağını belirterek. "Askeri bir çatışmanın riskleri sorununa geri dönersem, askeriyenin buna izin vermeyeceğinden% 100 eminim ve elbette ne Başkan Putin ne de Donald Trump buna izin verecek" dedi.

 RIA Novosti'ye açıklamalarda bulunan Lavrov,  Rusya halkının seçtiği liderin, halka barış ve huzur sağlamktan sorumlu olduğunu belirtti.

Ayrıca, ABD ve Kanada Enstitüsü Başkanı Valery Garbuzov, Pravda.Ru ile yaptığı röportajda Lavrov'un iyimserliğinin "ABD ve Rusya nükleer güçler" argümanına dayandığını söyledi.

"Bugünlerde, ne Rusya ne de Amerika Birleşik Devletleri, ABD’de Rusya’da ve Rusya’da Rus-Amerikan karşıtlığının gelişmesine katkıda bulunacak ve çatışmalara yol açacak ciddi adımlar atmaktan çekinmektedir. Bu kesinlikle anormal bir durumdur" diyen Garbuzov, Pravda.Ru'ya verdiği demeçte Lavrov, durumun gerginliğini azalttığından, sadece bir hatanın doğrudan bir çatışmaya yol açabileceğini söyledi.

"Amerikalılar için daha zordur, çünkü komutanımız Vladimir Putin ayrılmış bir adamdır" diyen Garbuzov, Trump'ın oldukça sınırsız bir kişi olduğunu, bugün bir şey söyleyebilir ve yarın tamamen farklı bir şey söyleyebileceğini belirtti.

Lavrov’un iyimserliğinin, muhtemelen  ABD’nin Rusya’nın Suriye’ye yönelik yaşanan son füze saldırısından önce çizdiği “kırmızı çizgiyi'' geçmediği gerçeğiyle de bağlantılı olduğunu belirten Garbuzov."Coğrafi bölgeler de dahil olmak üzere kırmızı çizgiler hakkında bilgilendirildiler. Sonuçlar, bu çizgileri geçmediklerini gösteriyor" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya