Rusya'dan İsrail'in Kudüs kararına tepki

Rusya'dan İsrail'in Kudüs kararına tepki

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma kararı sonucu Tel Aviv'den taşınan büyükelçilik bugün Kudüs'te açıldı. Lavrov, Mısır'la dışişleri ve savunma bakanlarının katılımıyla yapılan...

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma kararı sonucu Tel Aviv'den taşınan büyükelçilik bugün Kudüs'te açıldı. Lavrov, Mısır'la dışişleri ve savunma bakanlarının katılımıyla yapılan 2+2 formatındaki görüşmenin ardından ABD'nin adımı hakkında açıklamalarda bulundu.

'RUSYA, ABD'NİN KUDÜS'TE BÜYÜKELÇİLİK AÇMA KARARINA OLUMSUZ YAKLAŞIYOR'

Lavrov, "Rusya, ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açma kararına olumsuz yaklaşıyor. Bu kararla ilgili olumsuz görüşümüzü daha önce birçok kez dile getirdik. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bu yöndeki düşüncelerini açıkladı" dedi.

Uluslararası toplumun aldığı kararlara dayanan anlaşmaları tek taraflı olarak gözden geçirmenin imkansız olduğuna inandıklarını kaydeden Lavrov, şu ifadeleri kullandı:

"Bu kararlar, Kudüs'ün statüsünün en önemli konulardan biri olduğu Filistin-İsrail krizinin nihai çözümüne yönelik tüm konuların yalnızca İsrail ve Filistin yönetimleri arasında doğrudan diyalog yoluyla karara bağlanmasını öngörüyor."

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya