Rusya'dan Türkiye'ye virüs uyarısı

Rusya'dan Türkiye'ye virüs uyarısı

Rusya, Türkiye'den satın aldıkları domateslerde "tobamovirüs" görüldüğünü söyleyerek Türk malanlarına bildirimde bulundu.

Rusya'nın Türkiye'den satın aldığı domateslerde "tobamovirüs" görüldüğünü söyleyen Rusya'nın tarım ürünleri denetçisi Rosselgaznadzor, Türk makamlarına konuya ilişkin uyarıda bulundu.

Sputnik Türkçe'nin aktardığı habere göre, Rosselhoznadzor yetkilileri, Türkiye’den alınan meyvelerde bir tür mantar olan monilinia fructicola’ya rastlandığını, domateslerdeyse tobamovirüs görüldüğünü belirtti. Rusya’nın besin yönetmeliklerine göre söz konusu mantar ve virüs çeşidinin görüldüğü ürünlerin ülkeye girişlerine izin verilmiyor.

Rus tarım denetçisinin açıklamasına göre Türk makamları ile yapılan görüşmelerde karşı taraftan, Rusya’ya gönderilecek tarım ürünlerinin denetimini sıkılaştırması istendi.

Türkiye tarafıysa görüşmeler sırasında, karantina uygulanmasını gerektiren bir mantar, bakteri ya da virüse tarım ürünlerinde rastlanması halinde yapılacak incelemenin sonuçlarını ve alınan önlemleri Rusya’ya iletmeyi taahhüt etti.  

Rusya, 2020’nin sonunda İzmir ve Antalya’dan domates ve biber alımını durdurmuştu. Bu bölgelerden alınan ürünlerde tobamovirüse rastlanmıştı.

Domastes ve biber alımı yasağı eylül başında iptal edilmişti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekoloji