S-400’ler F-35’lere karşı kullanılabilir mi?

S-400’ler F-35’lere karşı kullanılabilir mi?

Tele1 Gün Başlıyor programının sunucusu ve Korkusuz yazarı Can Ataklı, S-400 'lerle ilgili akıllarda kalan soru işaretlerini yazdı."S-400 sandığımız gibi...

Tele1 Gün Başlıyor programının sunucusu ve Korkusuz yazarı Can Ataklı, S-400 'lerle ilgili akıllarda kalan soru işaretlerini yazdı.

"S-400 sandığımız gibi olmayabilir" başlıklı yazısında, "Dış basındaki en önemli iddialardan biri de S-400'ün henüz gerçek savaş koşullarında denenmemiş olması. Bu nedenle gerçekten iyi bir hava savunma sistemi olup olmadığının tartışıldığı belirtiliyor." dedi.

İşte Can Ataklı'nın çok konuşulacak yazısından ilgili bölüm:

S-400 sandığımız gibi olmayabilir

Şu sıralar iktidara yakın medyanın en hayranlıkla haberini yaptığı konu kuşkusuz S-400'ler.

Yandaş medyada müthiş güzellemeler var.

– S-400 dünyanın en iyi savunma sistemi.

– S-400'ler sayesinde Akdeniz'in en büyük gücü oluyoruz.

– Artık uçan sineği bile görebileceğiz.

– Bölgede bizden habersiz kimse hareket edemeyecek.

– Amerika başta olmak üzere batı ülkeleri, Doğu Akdeniz'de artık diledikleri gibi at oynatamayacak.

Şuna inanıyorum ki, bu durum değişsin, Amerika dediğini yaptırsın ve Erdoğan her zamanki gibi hiçbir şey olmamış gibi tam tersini söylemeye başlasın bu medya bu sefer o füzeler için aynı haberleri yapmaya başlar.

S-400 KONUSUNU DÜNYA MEDYASINDAN İZLEYİN

İşin bu aptal komikliğini bir kenara koyalım ve başka gerçeklere bakalım.

S-400 konusunu bizim yandaş medyadan değil de dünya medyasından izlemekisterseniz başka şeylerle karşılaşıyorsunuz.

Örneğin Rusya'nın bize S-400'ün ‘export' versiyonunu sattığını ileri sürüyorlar.

Nedir bu versiyon?

Önemli özellikleri tırpanlanmış bir sistemmiş. Rusya kendi kullandığı versiyonu verip kendi güvenliğini tehlikeye atmak istemiyormuş.

Yine bir başka haberde artık S-400 eski teknoloji olduğu için Rusya'nın S-500 adı altında yenisini geliştirdiği belirtiliyor.

Dış basındaki en önemli iddialardan biri de S-400'ün henüz gerçek savaş koşullarında denenmemiş olması. Bu nedenle gerçekten iyi bir hava savunma sistemi olup olmadığının tartışıldığı belirtiliyor.

KİM DÜŞMAN KİM DOST

Bir diğer konu da sistemin kimi dost, kimi düşman olarak algılayacağı ile ilgili kodların verilmemiş olması. Gerçi sistem henüz tam kurulmadığı için bu kodlar şu an için belki çok geçerli değil ama verilip verilmeyeceği tam bilinmiyor.

Kod konusu çok önemli.

Çünkü kimin düşman, kimin dost olarak algılanacağına “otomatik olarak Rusya karar vermiş olacak” ki bu da Türkiye'nin güvenliğine yönelik çok ciddi bir tehlike.

Yine dış basında çıkan haberlere göre bu sistem ilk beş yıl Rus subaylar tarafındankullanılacak.

Şu anda Rusya'da eğitim gören elemanlarımız ancak bu süre bittikten sona kontrolü devralacaklar.

Ortak üretim konusunda da bizim medyamız ile dünya medyası farklı haberler veriyor.

Çeşitli gazeteler, Rusya'nın S-400'ü hem maddi hem de bilimsel olarak yapacak güce sahip olduğunu belirterek “Ortaklığı hiç düşünen yok, Türkler ortak olmayı nereden çıkarıyor?” diye yazıyor…

En önemli haberlerden biri de S-400'ün gerçekten çok etkili bir savunma sistemi olmadığı yönündeki iddiaları içeriyor.

S-400'LERİN F-35'LER KARŞISINDA HİÇ BİR ŞANSI YOK

S-400'lerin Amerika'nın hayalet uçak olarak adlandırdığı F-35'leri ancak 20 mil yaklaştığında fark edebildiğini belirliyor. Yabancı basın, F-35 üzerindeki 40 mil menzilli roketler ile S-400 bataryalarını kendini tespit menzili dışından kolaylıkla tahrip edilebildiğini belirterek, “Yani F-35 karşısında S-400'lerin hiç şansı yok” diyor.

TOMAHAWK'LARA KARŞI DENENMEDİ

Yabancı basın bu konudaki iddialarını pekiştirmek için Amerika'nın Suriye'de attığı sayısız Tomahawk füzesini hatırlatarak şunu yazıyor; “Ruslar bu füzeleri vurmaya cesaret edemediler. Üstelik Ruslar için bedava bir test olacaktı Tomahawk'lar. S-400'lerinin rüştünü ispat için çok iyi bir fırsattı ama bu fırsatı kullanmak istemediler. Atıp vuramamaları halinde sistemlerinin pazarlanmasında sorun yaşamayı göze alamadıklarını tahmin etmek zor değil.”

GOOGLE'A 'S-400 TURKEY' YAZIN

NOT: Bütün yabancı medyayı buraya taşımam mümkün değil. Merak edenler Google'a “S-400, Turkey” yazsın. Çıkan haberleri görsün.