Sabah gazetesi asgari ücret zammı için rakam verdi: İşte beklenen zam oranı!

Sabah gazetesi asgari ücret zammı için rakam verdi: İşte beklenen zam oranı!

Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılması beklenirken artış miktarı konuşulmaya başlandı. İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi, asgari ücret için oran verdi. İşte detaylar...

Milyonlarca vatandaş asgari ücrete zam yapılmasını beklerken iktidar cephesinden ara zam açıklamaları geldi. 

4 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyonu ile birlikte ortaya çıkacak 6 aylık zam oranı belirleyici olacak. Henüz net olmamakla beraber beklenti yüzde 10-20 aralığında olacağı yönünde. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrette yapılacak artış konusunda taraflarla toplantı gerçekleştirecek. 

İLK RAKAM VERİLDİ
İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinde yer alan habere göre; Yüzde 10'luk zamma göre net asgari ücret 4 bin 678,3 lira (brüt 5 bin 505,4 lira), yüzde 20'lik zamma göre de 5 bin 103,6 lira (brüt 6 bin 004 lira) olacak.

Asgari ücrete ara zam durumunda işverene prim desteği de değerlendiriliyor. SGK priminin devlet tarafından karşılanarak bu tutarın asgari ücrete eklenmesi yönünde. 

Öte yandan yeni asgari ücretle birlikte çalışma ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kalemi yeniden belirlenecek, en düşük aylık ihbar, kıdem tazminatı, emzirme yardımı da artacak.

Önceki ve Sonraki Haberler
Emek