'Sabahattin Ali 70 yıldır kayıp: Susmaktan hiç utanmadınız mı?'

'Sabahattin Ali 70 yıldır kayıp: Susmaktan hiç utanmadınız mı?'

679. haftada bir araya gelen Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilişinin 70. yılında Sabahhattin Ali'yi andı. Ali'nin kızının mektubunu Sebla Arcan okudu.'SABAHATTİN ALİ 70 YILDIR KAYIP!'"Babam Sabahattin Ali 1948 yılının karlı...

679. haftada bir araya gelen Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilişinin 70. yılında Sabahhattin Ali'yi andı. Ali'nin kızının mektubunu Sebla Arcan okudu.

'SABAHATTİN ALİ 70 YILDIR KAYIP!'
"Babam Sabahattin Ali 1948 yılının karlı bir Şubat sabahı benim ve annemin bir kaç poz fotoğrafını çektikten sonra Ankara’dan İstanbul’a doğru yola çıktı, ve bir daha geri dönmedi. Ölüm haberini neredeyse bir yıl sonra 1949 yılı Ocak ayında gazetecilerden aldık. Başta herşey usulüne göre halledilmişti. Sabahattin Ali’yi “milli hisleri galeyana geldiğinden'' öldürdüğünü iddia eden bir katil vardı ortada, babama ait olduğu söylenen fakat tanınmaz halde olan
bir ceset de bulunmuştu. Ne var ki cesedi teşhis etmeye o zaman hayatta olan annesi ve eşi çağırılmadı. Böylece ceset esrarengiz bir şekilde kayboldu. Sabahattin Ali’ye ait bir defin belgesi bile yok. Yani nereye gömüldüğü bilinmiyor. Olayın iç yüzü bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün iktidarlar tarafından ısrarla aydınlatılmadı. Sabahattin Ali 70 yıldır kayıptır.

'KARANLIK GÜÇLER CESARET ALDI'
Sabahattin Ali gibi tanınmış, sevilen bir yazarın hunharca öldürülmesinin yarattığı dehşet ve korku, toplumu suskunluğa sevkederken öte yandan her türlü muhalefeti sindirmeyi vazife bilen karanlık güçlere de cesaret verdi. Her On yılda bir tekrarlanan askeri darbeler ile karanlık güçler denen aslında içimizden birileri, diğerlerini yok etmeye devam ettiler. Öldürülen gazeteciler, yazarlar, sanatçılar, bilim insanlarının ardından toplumda gitgide derinleşen ve hiç bir biçimde tedavi edilemeyecek yaralar açıldı.

'İNSAN HAFIZASI DEĞERLERİMİZİ UNUTMAZ'
Yetmiş yıl sonra gelinen noktada toplum, toptan pasifize edilmiş, her türlü haksızlık, hukuksuzluk, cinayet ve dehşete kanıksamış durumdadır. Ne var ki güneşin her sabah doğması kadar doğal vedeğişmez bir gerçek var evrende. Hafıza. İnsan hafızası kaybolan, kaybedilen, yok edilen, yakılan, parçalanan değerlerimizi unutmaz. Onlar, bu kayıp değerler hiç umulmadık bir yerde, umulmadık şekilde toplumun karşısına çıkar ve “susmaktan hiç utanmadınız mı ?'' diye sorar."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem