Sağlık meslek örgütlerinden Beyaz Miting’e çağrı

Sağlık meslek örgütlerinden Beyaz Miting’e çağrı

Sağlık meslek örgütleri, sağlıkta şiddetin son bulması talebiyle 15 Mart'ta Ankara'da düzenleyecekleri Sağlıkta Şiddete Karşı Beyaz mitingine katılım çağrısı yaptıİstanbul’daki sağlık meslek örgütleri, 15 Mart’ta...

Sağlık meslek örgütleri, sağlıkta şiddetin son bulması talebiyle 15 Mart'ta Ankara'da düzenleyecekleri Sağlıkta Şiddete Karşı Beyaz mitingine katılım çağrısı yaptı

İstanbul’daki sağlık meslek örgütleri, 15 Mart’ta Ankara’da yapılacak “Sağlıkta Şiddete Karşı Beyaz Miting” için İstanbul Tabipler Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Birlik Dayanışma Sendikası, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD DER), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubeleri, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, İstanbul Eczacılar Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası ve Dev Sağlık-İş temsilcileri katıldı.

Sağlık meslek örgütleri adına açıklamayı okuyan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, sağlıkta şiddete karşı, “Kışkırtılmış sağlık talebinin yarattığı kışkırtılmış şiddetin kurbanı olmaktan; sözlü, fiziksel saldırıya uğramaktan, darbedilmekten, yaralanmaktan, arkadaşlarımızı, meslektaşlarımızı kaybetmekten bıktık, usandık” diyerek tepki gösterdi.

“Hiçbir ülkede bu kadar değil”

Dünyanın hiçbir ülkesinde sağlık çalışanlarının bu kadar şiddete maruz kalmadığını dile getiren Sarıalioğlu, “Dünyanın hiçbir ülkesinde sağlık hizmeti sunan yüzbinlerce insan geçinme telaşının yanı sıra her an şiddete maruz kalırım tedirginliği ile işe gitmiyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde binlerce sağlık çalışanının çalışma hakları ‘güvenlik soruşturmaları’ gerekçe gösterilerek ellerinden alınmadı. Dünyanın hiçbir ülkesinde sağlık alanında yaşanılan şiddete yönelik olarak sağlık çalışanları suçlanmadı. Dünyanın hiçbir yerinde sağlık çalışanları öldürülürken, yaralanırken, işlerine giderken tedirginlik yaşarken; sağlık çalışanlarını görmezden gelen, sağlık çalışanlarına ve onların emeklerine bu düzeyde sahip çıkmayan bir yönetim anlayışına rastlanmadı” dedi.

“Bizi hiçe sayanlara karşı Ankara’ya”

Sağlık emek, meslek örgütleri olarak sağlıkta şiddet son bulana kadar mücadele etmeye kararlı olduklarını vurgulayan Sarıalioğlu, Türkiye’nin her yerinden sağlık çalışanlarını 15 Mart’ta Ankara’da düzenleyecekleri mitinge davet etti. Sarıalioğlu, “Bizi hiçe sayanlara, bizi hedef gösterenlere karşı sesimizi, tepkimizi duyurmaya, isyanımızı haykırmaya, beyaz önlüklerimizle Ankara’yı beyaza boyamaya gidiyoruz. Bütün sağlık çalışanlarını otobüslerdeki yerlerini ayırtmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

Ankara’daki miting için sağlık meslek örgütleri Bakırköy, Mecidiyeköy ve Kadıköy’den araçlar kaldıracak.

Son Dakika Haberleri