Sağlık raporuna rağmen izin alamayan trans mahkum ölüm orucuna başlıyor!

Sağlık raporuna rağmen izin alamayan trans mahkum ölüm orucuna başlıyor!

Adalet Bakanlığı izin vermediği için cinsiyet değişikliği ameliyatı olamayan trans kadın Buse ölüm orucuna başlayacak.24 yıldır cezaevinde bulunan trans kadın Buse mahkeme ve sağlık raporuna rağmen Adalet Bakanlığı izin...

Adalet Bakanlığı izin vermediği için cinsiyet değişikliği ameliyatı olamayan trans kadın Buse ölüm orucuna başlayacak.

24 yıldır cezaevinde bulunan trans kadın Buse mahkeme ve sağlık raporuna rağmen Adalet Bakanlığı izin vermediği için cinsiyet değişikliği ameliyatı olamıyor.

Adalet Bakanlığı, "ameliyat zorunludur ancak aciliyeti yoktur" dediği için ameliyat yapılamıyor. Buse taleplerinin kabul edilmesi için için yarın yeniden ölüm orucuna başlayacak.

Buse ameliyat talebinin kabul edilmesi için ölüm orucuna başlamış sonra 29 Mart 2019’da ölüm orucuna ara verdiğini duyurmuştu.

Kaos GL, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutulan trans mahpus Buse’nin doğum günü olduğunu hatırlattı. Derneğin, Twitter hesabından paylaşılan videoda Buse'ye dikkat çekildi.

Buse, avukatı Eren Keskin aracılığıyla bianet'e gönderdiği mektup ile kamuoyuna şöyle seslenmişti:

"Cinsiyet değişikliğim konusunda gerekli tıbbi müdahalenin yapılmadığı takdirde infaz sürecince yaşantım için tehlike durumu oluşturmaktadır. Yaşamımı böyle devam ettiremem. Ölüm tehlikesi vardır. Ölmek için ölüm orucuna girmiş vaziyetteyim. Şayet ölmemi istemiyorsanız acilen cinsiyet değişikliği ameliyatımın kabul olmasını istiyorum."

Son Dakika Haberleri