Sağlık sigortasında borç sildirmek için son gün

Sağlık sigortasında borç sildirmek için son gün

Prim ödemediği için Genel Sağlık Sigortası borcu biriken vatandaşlar için yarın son gün. Gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalıların 2 Nisan Pazartesi gününe kadar (bu tarih dahil) gelir testine müracaat etmeleri...

Prim ödemediği için Genel Sağlık Sigortası borcu biriken vatandaşlar için yarın son gün. Gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalıların 2 Nisan Pazartesi gününe kadar (bu tarih dahil) gelir testine müracaat etmeleri gerekiyor.

Bu kişilerin gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda genel sağlık sigortası prim borçları silinecek.

ÖDEMELER 30 NİSAN'A KADAR

Daha önce kendilerine borç çıkartılanlar için hem faizler silinmiş hem de borçları aylık 300 liraları bulan rakamlardan 53,33 liraya indirilerek yeniden hesaplanmıştı. Bu vatandaşların da 30 Nisan tarihine kadar çıkartılan borçları ödemesi gerekiyor.

Söz konusu borçların 30 Nisan 2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde, 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edecek.

PRİM ÖDEMELERİNE TAKSİT GELİYOR

Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle yıllık gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olan ancak son bir yılda borçlarını ödeyemeyen uyumlu prim borçlusuna kolaylık sağlanacak. Ocak 2018'den itibaren vadesi gelen alacaklara uygulanmak üzere yürürlüğe giren düzenleme ile borçlara erteleme ve taksitlendirme getirilmesi öngörülüyor.

Bu düzenlemeden yararlanacak mükelleflerin geriye doğru 3 yıla ait prime ilişkin belgeleri sürelerinde vermiş ancak son 1 yıl içerisinde borçlarını ödeyememiş olmaları şartı aranacak. Tecil ve taksitlendirmelerde, gecikme cezası ve gecikme zammı oranı yerine enflasyon oranları basit usulde uygulanacak.