"Sahte içki iktidarı"

"Sahte içki iktidarı"

CHP'li Yüceer, sahte içki ölümlerinin içkiye gelen zamlardan kaynaklandığının altını çizerek AK Parti'ye yüklendi. Yüceer, "Her fırsatta içkiye, sigaraya daha fazla yük bindireceğiz diyor. Görüldüğü gibi bir sahte içki iktidarıyla karşı karşıyayız" dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ Çorlu ilçesinde 24 Haziran’dan itibaren satın aldıkları sahte içki nedeniyle zehirlenen 30 kişiden 12’sinin hayatını kaybetmesi nedeniyle yaptığı basın açıklamasında “Alkolün en pahalı olduğu üçüncü ülkeyiz. Alkoldeki vergi oranı yüzde 70’lere tırmandı. AKP iktidarının insanların yaşam tarzına müdahale etmek için alkollü ürünlere getirdiği ağır vergiler binlerce insanı sahte içkiye yönlendirmektedir. Sahte içkinin yaygınlaşmasının nedeni AKP’dir” ifadelerini kullandı.

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, 24 Haziran’da Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde sahte içki nedeniyle zehirlenen 30 kişiden 12’sinin hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak açıklamada bulundu.

CHP’li Yüceer şu ifadeleri kullandı:

"Sahte içki sorunu her geçen gün derinleşen bir yara olmaya ve can almaya devam ediyor. Son olarak Tekirdağ’da 24 Haziran gününden itibaren bir büfeden satın aldıkları sahte içkiden içen 30 kişi zehirlenerek hastaneye kaldırılmıştı. Hastanede entübe olan Vedat Bektaş ile Ahmet Ataman’ın yaşamını yitirmesiyle ölüm sayısı 12’ye yükseldi. Hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabırlar diliyorum. Hastanede tedavi gören bazı vatandaşlarımızın da durumlarının ağır seyrettiği bilgisini aldım, acil şifalar dilerim. Olayın üzerinden on günden fazla süre geçmesine rağmen iktidarın konuyla ilgili hassasiyetini öğrenebilmiş değiliz. Ama konu alkol olunca ellerini ovuşturduklarını her fırsatta göstermekten de çekinmiyorlar."

"Sahte içki ölümleri cinayettir"

Sahte içkiye bağlı olarak yaşanan ölümlerin Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirten Yüceer, “Sahte içki problemi AKP İktidarı döneminde, siyasi bir tercihle alkole getirilen aşırı vergiler neticesinde ortaya çıkmıştır.  Alkolün en pahalı olduğu üçüncü ülkeyiz. Son olarak 2021 Ocak’ta getirilen ÖTV zammıyla alkoldeki vergi oranı yüzde 70’lere tırmandı. İktidarın insanların yaşam tarzına müdahale etmek için alkollü ürünlere getirdiği ağır vergiler binlerce insanı sahte içkiye yönlendirmektedir. Yılda en az 500’den fazla insanımız sahte içki nedeniyle yaşamını yitirmektedir. İktidar, insanların yaşam tarzlarına müdahale etmek için alkole getirdiği olağanüstü vergilerden vazgeçmeli, sahte içki üretimine yönelik ciddi denetimler yapmalı, sahte içki üretimine etkili cezalar verilmeli! Sahte içki ölümleri cinayettir! Sorumluları hesap vermelidir” ifadelerini kullandı.

"Sahte içki iktidarı"

CHP'li Candan Yüceer “Sahte içkinin Bulgaristan’dan getirildiğini söyleyen yetkililer, bunların neden önlenmediğini açıklayamıyor” diyerek sorumluların görevlerini yerine getirmediği ifade etti.

Yüceer, “Bu ölümlerin nedeni belli. Bunun yolu, yöntemi belli. Bunun nasıl önleneceği belli. Bunu kimin önleyeceği de belli. Bu ölümlerin olmasını beklemek, bu ölümleri seyretmek bu ölümlere taammüden ortaklık etmekten başka bir şey değildir. İçişleri Bakanı kaçakçılığı önleyemiyor. Tarım ve Orman Bakanı metil alkolün yaygınlaşmasını önleyemiyor. Maliye Bakanı içkiye yüklediği ÖTV’nin yükselmesi için çalışıyor. Sağlık Bakanı vatandaşın sağlığını hiçe sayıyor. Cumhurbaşkanı her fırsatta içkiye, sigaraya daha fazla yük bindireceğiz diyor. Görüldüğü gibi bir sahte içki iktidarı ile karşı karşıyayız” dedi.

"Salgın, sahteciliği tetikliyor"

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin, pandemi ile birleşince başta düşük gelirli kesimler olmak üzere alkol tüketiminde bir artışa neden olduğunu belirten Yüceer, “COVID-19 salgını gibi krizler genellikle işsizliğin artmasına ve nüfusun daha büyük kesimleri için gelir azalmasına yol açar. Bunun yanı sıra sosyal izolasyon ve geleceğe ilişkin belirsizliğin tetiklediği psikolojik sıkıntılardaki artış alkol tüketimini ve buna bağlı zararları tetiklediği gibi alkol bağımlılığını da artırabilir. Böylesi uygun ortamlarda sahtecilik de katlanarak büyümektedir. Pandeminin hiçbir sürecini düzgün yönetemeyen iktidar sorumluluktan kaçarak yönetim zafiyetini açıkça göstermektedir. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun ifade ettiği gibi bu sorunların ilacı hemen erken seçime gitmektir” diye konuştu.

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.