Şaibeli seçimle sistem değişti! İşte 2018''in siyasi olayları...

Şaibeli seçimle sistem değişti! İşte 2018''in siyasi olayları...

2019 yılına girmemize sayılı saatler kala, Türkiye’de toplumsal olaylardan siyasete, seçimlerden ekonomiye kadar birçok olay yaşandı.

ABC Haber Merkezi

2018 pek çok üzücü, sevindirici ve trajik olaylara sahne oldu.

Seçimler, Cemal Kaşıkçı cinayeti, Deniz Yücel'in tutukluluğu, Papaz Brunson olayı, Havalimanı işçilerinin eylemi 2018'e damga vuran bazı gelişmeler arasında yer aldı.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİ BERKAY USTABAŞ TUTUKLANDI

Gezi direnişinde Okmeydanı’ndaki eylemler sırasında polisin attığı gaz fişeği ile vurulmasının ardından 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın 11 Mart 2014’teki cenazesine katılmak gibi suçlamalarla tutuklu bulunan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi sosyoloji bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş 5 Ocak 2018 tarihinden bu yana tutuklu. 

ZEYTİN DALI HAREKATI BAŞLADI

20 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ; 'Afrin Operasyonu sahada fiilen başlamıştır' diyerek operasyonun başlangıç safhasını açıklamıştı. 

afrin zeytin dalı harekatı ile ilgili görsel sonucu

'MENBİÇ TAKİP EDECEK'

Erdoğan 'Bu harekati Menbiç takip edecek' diyerek bir sonraki aşamaya dikkat çekmişti.

erdoğan afrin ile ilgili görsel sonucu

DENİZ YÜCEL TAHLİYE EDİLDİ

Die Welt Gazetesi muhabiri Deniz Yücel 16 Şubat'ta tahliye edilerek Almanya'ya döndü. Yücel, 14 Şubat 2017'de gözaltına alınmıştı.

Erdoğan ise daha önce 'Ben bu makamda olduğum sürece Deniz Yücel tahliye edilmeyecek' demişti. 

Ä°lgili resim

ALTAN KARDEŞLER VE ILICAK'A MÜEBBET

altan kardeşler müebbet ile ilgili görsel sonucu

Fethullahçılar'ın medya ayağına yapılan operasyonda tutuklanan Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak 16 Şubat'ta müebbet hapise çarptırıldı.

FETÖ'NÜN SAVCISI İLE KARTOPU OYNAMIŞTI

Yıllarca yurtseverleri ve ilericileri tehdit eden Ilıcak ise ağlayarak ' FETÖ'yü idrak edemedim' dedi.

zekeriya öz nazlı ılıcak kartopu ile ilgili görsel sonucu

TOSUN URUGUAY'A KAÇTI

ÇiftlikBank CEO'su Mehmet Aydın binlerce kişiyi dolandırarak 14 Mart'ta Uruguay'a kaçtı. 

tosun çiftlik bank ile ilgili görsel sonucu

SURİYE EMPERYALİST SALDIRILARI PÜSKÜRTTÜ

14 Nisan tarihinde ABD,İngiltere ve Fransa'nın füze saldırılarına hava savunma sistemleri ile karşı koyan Suriye'de yaşananlar Türkiye siyasetini uzun süre meşgul edecekti.

suriye füze abd ile ilgili görsel sonucu

DÜNYA'DA DENGELERİ DEĞİŞTİREN ADIM

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs tarihinde kameraların karşısına geçti ve İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıkladı. 

trump iran imza ile ilgili görsel sonucu

ÇORLU'DA TREN KAZASI

8 Temmuz'da Çorlu'da yaşanan tren faciasında 25 kişi hayatını kaybetti, 340 kişi ise yaralandı. Hükümetin ihmalleri ve kazaların göz göre gelmesi kamuoyunda yankı uyandırdı.

çorlu tren kaza ile ilgili görsel sonucu

ADNAN OKTAR ÇETESİNE BASKIN

adnan oktar gözaltı ile ilgili görsel sonucu

11 Temmuz sabahı başlatılan operasyonda gözaltına alınan Oktar; 'Bu bana İngiliz Derin Devleti'nin oyunudur' demişti.

'Müritlerine' de operasyon çekilen Oktar kendisini 'Mehdi' olarak görüyor ve İsrail yetkilileri, Fethullahçılar ile ilişkisini ise saklamıyordu.

Cinsel istismardan, insan kaçırmaya, ruhsatsız silahlardan, gaspa, tehdide kadar uzanan bir suç şebekesinin ve görkemli malikanesinin yıkılışını görecekti Türkiye.

oktar malikane yıkıldı ile ilgili görsel sonucu

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, nişanlısıyla evlenebilmesi için gereken evrakları almak için 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdi ve bir daha çıkmadı. Türk yetkililer isim vermeden yaptıkları açıklamalarda Kaşıkçı'nın başkonsoloslukta öldürüldüğünü söylüyordu. Riyad bu açıklamaları başta reddetse de sonunda Kaşıkçı'nın 'sorgu sırasında çıkan bir kavgada kazara öldüğünü' kabul etti.

YİNE İHMALLER YİNE TREN FACİASI

13 Aralık'ta meydana gelen faciada 9 kişi hayatını kaybett, 84 kişi ise yaralandı.

tren kazası ankara ile ilgili görsel sonucu

PAPAZ KAÇTI

Erdoğan'ın 'Bu fakir bu görevde olduğu sürece alamazsın' dediği Rahip Andrew Craig Brunson 12 Ekim'de görülen duruşmada tahliye edildi.

Uzun süre gündemde kalan Brunson, ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptırım uygulamasında etken olmuş ve piyasaları sert şekilde sarsmıştı.

brunson trump ile ilgili görsel sonucu

'İTTİFAK' DÜZENLEMESİ

2018'de ayrıca, siyasi partilerin genel seçimlerde 'ittifak' yapabilmesinin yolunu açan düzenleme, Mart ayında TBMM'de AKP ve MHP oylarıyla yasalaştı. Böylece Türkiye'de ilk kez siyasi partilerin seçim ittifakları yasal hale gelmiş oldu.

ERKEN SEÇİM KARARI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, yeni hükümet sisteminde cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacaklarını ve 'Cumhur İttifakı' adı altında seçimlere AKP ile birlikte gireceklerini açıklamasının ardından, erken seçim söylentisi başladı. Bahçeli'nin çağrısı ile Meclis, 24 Haziran'da iki sandıklı erken seçim kararı aldı.

SİYASETTE YENİ İTTİFAKLAR OLUŞTU

Erken seçim kararının alınmasının ardından, AKP ve MHP ittifakına karşı farklı görüşte olan siyasi partiler arasında seçim ittifakı arayışları başladı. CHP ve yeni kurulan İyi Parti arasında, 'Millet İttifakı' kuruldu.

8 PARTİLİ MECLİS

Seçim ittifaklarıyla birlikte TBMM'de 5 siyasi parti grup kurarken, 4 siyasi parti de temsil hakkını kazandı. 16 Nisan 2017'de düzenlenen referandumla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 24 Haziran seçimleriyle birlikte resmen ve tam olarak yürürlüğe girdi.

BAKANLIKLAR 16'YA ÇEKİLDİ

24 Haziran seçimlerinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz Pazartesi günü TBMM'de yemin etti. Böylece Erdoğan, Türkiye'nin 13'üncü cumhurbaşkanı olurken, kendisinin ikinci, yeni sistemde de ilk dönemine başladı.

Eski sistemde Bakanlar Kurulu'nun elinde bulunan yürütme yetkilerinin tamamı yeni sistemde Cumhurbaşkanına aktarıldı. Böylece Cumhuriyetin ilanından bu yana var olan Bakanlar Kurulu da tarihe karışmış oldu. Ayrıca kurulan hükümetin TBMM'den güvenoyu alma zorunluluğu da yeni sistemde kaldırılan bir diğer uygulama oldu. Yeni sistemde bakanlık sayısı azaltılarak 16'ya çekildi. Bazı bakanlıklar birleştirildi, bazıları kapatıldı ve bazılarının adı değiştirildi. Kapatılan bakanlıklar arasında yer alan Avrupa Birliği Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı bir başkanlığa dönüştürüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem