Şair yazar Tuğrul Keskin’den yeni kitap: 'Sussam Gönül Razı Değil'

Şair yazar Tuğrul Keskin’den yeni kitap: 'Sussam Gönül Razı Değil'

‘HAYATLA YÜZLEŞEN’ANLATILAR RAFLARDAAŞK, ŞİİR VE GELECEKŞair Tuğrul Keskin’in hayatı sorgulayan yazıları “Sussam Gönül Razı Değil” adıyla kitaplaştı. Everest yayınları tarafından yayınlanan “Deneme-Anlatı”...

HAYATLA YÜZLEŞEN’

ANLATILAR RAFLARDA

AŞK, ŞİİR VE GELECEK

Şair Tuğrul Keskin’in hayatı sorgulayan yazıları “Sussam Gönül Razı Değil” adıyla kitaplaştı. Everest yayınları tarafından yayınlanan “Deneme-Anlatı” türündeki kitap, şairin bu türde yayınlanan ilk kitabı olma özelliği taşıyor.

Kırk yıldır şiirler yazan ve bu türde on beş kitabı bulunan şairin yeni kitabı; hayat, aşk, şiir, gelecek ve içinden geçtiğimiz sıkıntılı zamanlara ilişkin çözümler öneriyor. İnsanın her sıkıntı ve karanlıktan çıkışının yine kendi içinde durmaksızın yanıp/sönen fenerde gizli olduğunu söyleyen yazılar, okura, umut ve aydınlık bir gelecek önermesinde bulunuyor.

ADI FUZULİ’DEN ESİNLENDİ

Tuğrul Keskin, yeni kitabının hikayesini şöyle anlatıyor:

Yaşadığımız zaman dilimi öylesine yaralayıcı ki, söz etkisini neredeyse yitirmiş durumda. Aynı dili konuştuğumuzu söylüyor kimileri, fakat hiç kimse bir diğerini anlamıyor. Günümüzde herkesin birbirine durmaksızın ‘anlatabildim mi?’ diye sormasının gerekçesi bu olmalı.

Bütün bu olumsuzluklar ve kamplaşma içerisinde, yazılar yazmayı, şiirler sezdirmeyi sürdürüyoruz elbette, çünkü yazmak ve sezdirmek varlık nedenimiz bir yanıyla da.

Bu kitaptaki yazılar; kimi gazete ve dergilerde yayınladığım yazılardan seçilerek, yeniden düzenlenmiş ve ‘Sussam Gönül Razı Değil’i oluşturmuştur.

Bu kitap; bir umudu yeniden çağırmak ve çoğaltmak için yayınlansa da, Fuzuli’nin 1500’lerde söylediği ‘Söylesem Tesiri Yok, Sussam gönül Razı Değil’ dizelerine yaslanmış ve bu sözlerdeki derinliği anlayarak kendine ad yapmıştır”

KİTAPLARININ ADI

Şairin daha önce yayınlanan kitapları sırasıyla şunlar:

Bir Suyun Kıyısında (l985), Kırılan Kar Sesi (l988), Babek (l990), Tacir ve Cinayet (l994), İpekler Çoğaltmaya (l999), Zifir (2004), Solgun (2004), Eski’ten (2005), Babek Bir İsyan (2005) Kanda'har (2009), Soğuk Yara (Seçilmiş Şiirler/2013) İkindi Şairleri Antolojisi (2013), Anılar Kitabı (2013) Zito i Epanastasis (Yaşasın İsyan) (2014) ve son olarak da Kavil (2018).

Ayrıca şairin kendi sesinden “Eski'ten” adlı bir şiir albümü ve şiirlerinden Murat Mengirkaon tarafından bestelenerek yapılmış bir müzik albümü bulunuyor.

ÇOK SAYIDA ÖDÜL ALDI

Şimdiye kadar aldığı şiir ödülleri ise şunlar:

Dokuz Eylül Şiir ödülü (1990), Yunus Nadi Şiir ödülü (Zifir’le/2004), Dionysos Şiir ödülü (2004), TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü (Kanda'har ile/2008), Datça Edebiyat Günleri Onur Ödülü (Zito i Epanastasis ile/2014)

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Kültür Sanat