Saldırı anı kaydedilmişti: Eşini vurarak ağır yaralayan Hasan Cora'nın cezası onandı

Saldırı anı kaydedilmişti: Eşini vurarak ağır yaralayan Hasan Cora'nın cezası onandı

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, İstanbul Bahçelievler'de, boşanma aşamasında olduğu Ayşegül Cora'ya sokakta kurşun yağdıran Hasan Cora hakkında kararını verdi.

Yargıtay, Cora'nın cezasını onadı. Bu kararla birlikte Cora'nın hapis cezası kesinleşmiş oldu.

Hasan Cora, 5 Haziran 2019'da eşini 6 kurşunla ağır yaraladı. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Cora 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Savcılıktan 'üst sınır' itirazı

Independent'ten Can Bursalı'nın haberine göre, Cora hakkında verilen 17 yıllık hapis cezasına savcılık 'üst sınırdan uzaklaşıldığı' gerekçesiyle itiraz etti. İstinaf mahkemesi itirazı reddedilerek, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı onandı. İstinaf mahkemesinin onama kararının ardından dosya Yargıtay'a taşındı. 

En az 7,5 daha hapiste kalacak

Yargıtay 1. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin verdiği 17 yıllık hapis cezasını onayarak hükme bağladı. 2019 Haziran'ından bu yana tutuklu olan Hasan Cora'ya verilen ceza, böylece kesinlik kazandı. Eşi Ayşegül Cora'yı öldürmeye teşebbüs etmekten dolayı cezaevinde tutuklu bulunan Cora, en az 7 yıl 6 ay daha hapiste kalacak.  

Ne olmuştu?

Hasan Cora, 2019'da eşini ağır yaraladı. Cora, eşinin kaldırıldığı hastaneye belinde silahla gitti. Burada polislerin dikkati sayesinde yakalandı daha sonra ise çıkartıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Dava dosyasındaki ifadelere göre Ayşegül Cora, vurulmadan önce Hasan Cora tarafından sistematik olarak şiddet gördüğü için evi terk etti. 5 Haziran 2019'da yaşanan olaydan 8 ay önce, Hasan Cora tarafından balkondan atılmaya çalışılan Ayşegül Cora, evden kaçarak Manisa'daki kızına sığındı.

Ayşegül Cora'nın arkasından Manisa'ya giden Hasan Cora, kızının kayınpederi Ahmet Veli K.'yı silahla yaraladı. Hasan Cora, kızının kayınpederini silahla yaraladığı için 7,5 ay hapiste yattı. 

Olaydan 4 gün önce ruhsatsız silah ve sahte plakayla yakalanıp serbest bırakıldı

Hasan Cora, hapisten çıktıktan sonra koruma kararı olmasına rağmen Ayşegül Cora'nın önce iş yerine giderek boşanma aşamasında olduğu eşiyle görüşmek istedi.

Talebi kabul edilmeyince, Ayşegül Cora'nın evinin önüne giden Hasan Cora, arabasının içinde uyuduğu sırada polis tarafından gözaltına alındı. Polis, yaptığı aramada Hasan Cora'nın aracında sahte plaka ve ruhsatsız silah buldu.

Hasan Cora, serbest bırakıldıktan 4 gün sonra eşi Cora'yı 6 kurşunla ağır yaraladı. 

Açık olan telefon saldırı anını kaydetti

Ayşegül Cora'nın Hasan Cora tarafından vurulduğu anlar, o sırada açık olan telefon tarafından kaydedildi.  Ayşegül Cora, telefonla da tehdit edildiği için, Hasan Cora'nın sesini cep telefonu aracılığıyla kaydetti.

Hasan Cora ile Ayşegül Cora arasındaki konuşma ve silah sesleri, o sırada açık ve kayıtta olan telefona yansımıştı.