Saldırı tesadüf değil!

Saldırı tesadüf değil!

ABC Gazetesi/ Haber MerkeziÖnce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Donald Trump arasında sürpriz bir telefon görüşmesi yaşandı, takip eden dakikalarda Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi  Aleksander Botsan PKK ve Suriye’deki...

ABC Gazetesi/ Haber Merkezi

Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Donald Trump arasında sürpriz bir telefon görüşmesi yaşandı, takip eden dakikalarda Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi  Aleksander Botsan PKK ve Suriye’deki YPG örgütlerini terörist olarak değerlendirmediklerini açıkladı. 

Bunun akabinde CIA Başkanı Pompeo bugün Türkiye'yi ziyaret etti. Pompeo akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la görüşürken TSK'dan Rus jetlerinin Türk askerlerini kaza ile vurduğuna dair açıklama geldi. Rus jetlerinin bombardımanı sonucu 3 Türk askeri şehit oldu, 11 asker yaralandı. 

Öte yandan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'la telefonda görüşmüştü. Washington Post'un, bu görüşme sırasında Erdoğan'ın ABD'ye Rakka için ortak operasyon teklifinde bulunduğu iddiasını da ortaya atması kafaları iyice karıştırdı. 

Peki tüm bunlar yaşanırken Rus jetlerinin Türk askerini bombalaması gerçekten kaza denip geçilecek bir durum mu? 

ZAMANLAMAYA DİKKAT

Merdan Yanardağ, Prof. Dr. Emre Kongar ile beraber gündemi yorumladıkları 18 Dakika'da saldırının zamanlamasına dikkat çekti. Yanardağ "Putin, eğer siz oradaki operasyonu bizimle koordinasyon içerisinde geliştirmezseniz, bizimle koordinasyon içerisinde hareket etmezseniz Suriye'de, başınıza bunlar gelir diyor" görüşünü savundu.  

PUTİN ERDOĞAN'I AZARLADI MI?

Prof. Dr. Emre Kongar da saldırının ardından Türk basınında yer alan "Putin özür diledi" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, "Medya 'Putin özür diledi' diyor, dış basında öyle değil. BBC, Türkiye ile Rusya arasındaki eş güdümlü koordinasyon eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor. Yani özür mü diledi azar mı yapıyor, şikayet mi ediyor?"

Merdan Yanardağ ile Prof Dr. Emre Kongar arasında Türk askerlerinin Rus jetleri tarafından vurulmasına ilişkin gelişen diyalog şu şekilde; 

Kongar: Muhtemelen kamuoyunun gözünden kaçmış bir şeye işaret etmek istiyorum. Medya 'Putin özür diledi' diyor, dış basında öyle değil. BBC, Türkiye ile Rusya arasındaki eş güdümlü koordinasyon eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor. Yani özür mü diledi, azar mı yapıyor, şikayet mi ediyor? Burası çok belli değil. 

Yanardağ: Bu şu demek hocam; Putin, eğer siz oradaki operasyonu bizimle koordinasyon içerisinde geliştirmezseniz. Bizimle koordinasyon içerisinde hareket etmezseniz Suriye'de, başınıza bunlar gelir diyor. Bir de başka bir şey var, Pompeo burada, o buradayken, yani CIA Başkanı buradayken bu operasyon yapılıyor. Bu çok tesadüf gibi durmuyor. 

Kongar: Pompeo üzerinde siz çok duruyorsunuz, nedir bunun detayı? 

Yanardağ: Rakka uzunca süredir yaklaşık dört yıldır IŞİD'in elinde. Buraya ABD bir operasyon yaparak IŞİD'i bitirmek istiyor. Recep Tayyip Erdoğan ABD'ye yaklaşmak için Obama'ya, Rakka'ya Kürt gruplarla değil, Türk silahlı kuvvetleri ile ortak operasyon yapmayı önermişti ama Obama buna yaklaşmamıştı. Şimdi aynı teklifi Trump'a yaptığı anlaşılıyor. Trump'ın da bir işbirliği olanağı olup olmadığını araştırmak için CIA Başkanını Türkiye'ye yolladığı anlaşılıyor. Bu arada da Rusya Türk askerini vuruyor. Ve şunu da hatırlatmak lazım, Rusya'dan dün bir açıklama yapıldı. 'PYD ve PKK bizim için terör örgütü değildir' dendi bu açıklamada.

Programın tamamı; 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem