Salgınla mücadelede AKP hükumeti: ‘MEB okullara IBAN gönderip dezenfektan parası istedi’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, pandemi döneminde başlatılan yardım kampanyasıyla vatandaşa IBAN numarası göndererek yardım isteyen ...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, pandemi döneminde başlatılan yardım kampanyasıyla vatandaşa IBAN numarası göndererek yardım isteyen yetkililerin, bu kez de Adana'da il Milli Eğitim'e bağlı okullara IBAN numarası göndererek dezenfektan parası istediğini açıkladı.

Yıldırım Kaya'nın verdiği bilgiye göre, YKS ve LGS sınavına girecek öğrencilerin kullanması için Adana il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullara gönderilen otomatik dezenfektan cihazlarının bedelini okul yönetiminden istenmesi kaosa neden oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara mesajla IBAN numarası göndermesi ve dezenfektan cihazlarının ödemelerinin acilen yapılmasını istemesi okul yönetimini de sıkıntıya soktu. Öğrencilere sınavda takmaları için maske arayışı içinde olan okul yönetimleri ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen IBAN numarasına kimin para yatıracağını bulmaya çalışıyor.

OKULLARA DA IBAN NUMARASI GÖNDERİLMİŞ

Milli Eğitim Bakanlığının okullar için satın aldığı ‘otomatik sensörlü dezenfektan cihazlarının’ bedelinin okul idareleri tarafından ödenmesi için IBAN numarası gönderildiği ortaya çıktı. Kaya, konuyu Meclis’in gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğünün talimatıyla, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin okul idarelerine gönderdikleri mesaj ile otomatik sensörlü dezenfektan cihazlarının fatura bedelinin ivedi bir şekilde, verilen IBAN numarasına yatırılmasının talep edildiğini kaydetti. Kaya, ANKA'ya şunları söyledi:

MİLLİ EĞİTİMİ İDARE EDEMEYENLER BU ÜLKENİN HİÇBİR SORUNUNU ÇÖZEMEZ

"Adalet ve Kalkınma Partisi 18 yıllık iktidarında her alanda olduğu gibi eğitim alanında da yanlış üzerine yanlışlar yapmaya devam ediyor. Koronavirüs sürecinde sınavların ileri bir tarihte yapılmasını çocuklarımız açısından, sağlık açısından, eğitim öğretim açısından bir zorunluluk olduğunu defalarca anlattık. Ama ne yazık ki Bilim Kurulu'nun kararına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı ve Saray Hükümeti, YKS ve LGS sınavlarını ısrarla Haziran ayında yapmayı kararlaştırdı. Ancak olayın aslı şu; okullardan otomatik sensörlü dezenfektan makinası gönderiliyor.

Özellikle Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlçe Milli Eğitim Müdürlerine yazı yazarak IBAN numarası gönderiyor. Diyor ki 'Okulunuzun ihtiyacını karşılayacak dezenfektan ürününü gönderiyoruz parayı gönderin'. Türkiye'nin değişik yerlerinde bu uygulamanın yapıldığını biliyoruz. İkinci bir önemli husus çocukları sınava maske ile sokacaklar ama maskenin getireceği zararlar bir yana bir de maske temininde tıpkı saray hükümetinin beceremediği gibi şimdi okul idarelerinin maske temininde zorlandığını görüyoruz.

Okul yöneticilerinden bizi arayanlar belediyelerden bunu temin yoluna gitmek istedikleri söylüyorlar. Tamam her türlü yardımı belediyelerimiz yapsın. Ancak biliyor musunuz belediyelerimize 'siz maske dağıttınız' diye soruşturma açılıyor, inceleme yapılıyor. Milli eğitimi idare edemeyenler bu ülkenin hiçbir sorununu çözemez."

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.