Salman Rüşdi'nin başına konan ödül güncellendi

Salman Rüşdi'nin başına konan ödül güncellendi

Yazdığı “Şeytan Ayetleri kitabıyla 1989’da Humeyni tarafından kafir ilan edilen Salman Rüşdi’nin başına konan ödül 600 bin dolar olarak güncellendi.İran Devrimi Muhafızları’na yakın Fars Haber Ajansı’nın haberine...

Yazdığı “Şeytan Ayetleri kitabıyla 1989’da Humeyni tarafından kafir ilan edilen Salman Rüşdi’nin başına konan ödül 600 bin dolar olarak güncellendi.

İran Devrimi Muhafızları’na yakın Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, devlet tarafından idare edilen 40 İranlı basın kuruluşu, yazar Salman Rüşdi’nin öldürülmesi karşılığında, başına 600.000 dolarlık (yaklaşık 1 milyon 764 milyon TL) ödül koydu.

rushdie.jpg

Independent'ın haberine göre, ödül duyurusu, İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin konuyla ilgili fetvasının yıl dönümünde yapıldı. Humeyni, 15 Şubat 1989 tarihinde Salman Rüşdi'yi “Şeytan Ayetleri'' romanından ötürü kâfirlikle suçlayan bir fetva vermiş, kitabın yazarının ve yayımlanmasına yardımcı olan herkesin öldürülmesi gerektiğini söylemişti.

Fetvanın ardından Rüşdi'ye Britanya hükümeti tarafından polis koruması verilmiş, Salman Rüşdi yıllarca saklanarak yaşamıştı. Her ne kadar İran’ın yeni başkanı Muhammed Hatemi, ölüm tehdidinin 1998 yılında kaldırıldığını söylese de, fetva hiçbir zaman resmi olarak yürürlükten inmedi.

İran Kültür Bakanı Sayid Abbas Salehi de olaya ilişkin “Humeyni’nin fetvası dini bir hükümdür ve hiçbir zaman ne gücünü kaybeder ne de silinir'' dedi. 

Yazarın başına ödül konumasına söz konusu olan kitap Aziz Nesin tarafınan Türkçeye çevrilmiş ve bir kısmı dönemin Aydınlık gazetesinde tefrika haline yayımlanmıştı. Aziz Nesin bundan dolayı ölüm tehditleri alırken, kitap Türkçede hiç yayımlanmamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya