Salon izni iptal edilen Bozdağ görüşmesini iptal etti

Salon izni iptal edilen Bozdağ görüşmesini iptal etti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu akşam Almanya’da yapılması planlanan ve başkanlık referandumunda “Evet'' oyu çağrısı yapmayı planladığı toplantıya verilen salon izninin iptal edilmesi üzerine açıklama yaptı. Bekir Bozdağ,...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu akşam Almanya’da yapılması planlanan ve başkanlık referandumunda “Evet'' oyu çağrısı yapmayı planladığı toplantıya verilen salon izninin iptal edilmesi üzerine açıklama yaptı. Bekir Bozdağ, iptal kararını antidemokratik olarak değerlendirerek Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas ile yapacağı görüşmeyi de iptal ettiğini belirtti.

''İFADE HÜRRİYETİ ÖNEMLİ BİR HAK’

Bozdağ şunları söyledi: “Bugün akşam saat 19.00'da Gaggenau şehrinde yaşayan Türk toplumuyla bir araya gelecektik. Müracaatlar yapıldı, gerekli izinler alındı. Ancak toplantıya saatler kala belediye park yetersizliğini gerekçe göstererek toplantıyı iptal etti. 

Maalesef izinleri alınmış bir buluşmayı yapma fırsatı bulamadık. İnsan hakları, demokrasi hukuk üstünlüğü üzerine konuşmalar yapan Alman makamlarının Türk toplumunun bir toplantı yapmasına tahammül edememiştir.

İfade hürriyeti bu kapsamda önemli bir hak. Bunun adına demokrasi diyorsunuz. Bu net bir şekilde demokrasi ve ifade özgürlüğüyle ifade edilebilir değil. Bir toplumun toplantı yapmasına izin vermeyen bir demokrasi olabilir mi? Maalesef bugün bunu yaşadık. Daha önce de bunun örneklerini gördük. Cumhurbaşkanımıza da izin verilmemişti.

Ama terörist başına izin verilmişti. Onların toplantı gösteri hakkı var demokratik bir ülkenin bakanının toplantıda görüşlerini açıklamasına izin verilmiyor. Meşru hükümetler için büyük engeller çıkarılıyor. Bunun adı demokrasi değildir. Bu demokrasiyi içselleştirmemiş olmanın göstergesidir. Bundan çok büyük rahatsızlık duyduğumu buradan ifade etmek isterim.

Almanya'da sayın Zeybekçi'nin de programının iptal edildiğini duydum. Demokratik ülkeler bunlara izin vermez. İfade hürriyeti bütün demokrasilerde teminat altındadır. Bu haklar burada yok sayılıyor. Türkiye söz konusu olduğu zaman yok sayılıyor''

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika