'Şam yönetimiyle ilişkimiz iyi değil'

'Şam yönetimiyle ilişkimiz iyi değil'

PYD ve YPG kaynakları, Anadolu Ajansı tarafından servis edilen, Suriye hükümeti ile işbirliği içinde oldukları yönündeki haberleri reddetti.Sputnik’ten Hikmey Durgun'a konuşan PYD Eş Başkanlarının Danışmanı ve PYD Meclis...

PYD ve YPG kaynakları, Anadolu Ajansı tarafından servis edilen, Suriye hükümeti ile işbirliği içinde oldukları yönündeki haberleri reddetti.

Sputnik’ten Hikmey Durgun'a konuşan PYD Eş Başkanlarının Danışmanı ve PYD Meclis Üyesi Sihanok Dibo, Suriye hükümetinin yaralı YPG militanlarını hastaneye taşıdığını öne süren Anadolu Ajansı’nın iddialarının gerçek dışı olduğunu belirtti.

Şam'la ilişkilerinin kötü olduğunu ifade eden Dibo şöyle konuştu:

"Rejimin YPG savaşçılarını tedavi ettiği yönündeki haberlerin gerçekliğiyle ilgili YPG yetkililerine konuyu sorsanız daha iyi olur. Biz siyasi bir partiyiz. YPG ve YPJ, Demokratik Özerklik Yönetimi’ne bağlıdırlar. Ancak genel olarak şunu söyleyebilirim. Demokratik Özerklik Yönetimi ve özelde PYD'nin rejimle ilişkisi olduğu şeklindeki iddiaları reddediyoruz, kabul etmiyoruz. Çünkü rejim demokrasi aşamasına geçmemiştir. Demokratik federalizm projesini kabul etmemiştir. Demokratik Özerklik Yönetimi de rejimle ilişkisini reddediyor. Biz de reddediyoruz. Rejimle ilişkilerimiz iyi değildir."

Sputnik'e konuşan bir YPG yetkilisi ise şunları söyledi: "Türkiye basınında çıkan, ''YPG militanları Şam'da rejimin yardımıyla tedavi ediliyor’ iddiası gerçek dışıdır. Bu tür haberler algı yaratmak için yapılıyor. Türkiye medyası bu haberleri bilinçli bir şekilde yapıyor. Rejimle ilişkilerimiz iyi değildir. Bunu her defasında söylüyoruz. Biz rejimle Haseke, Kamışlo ve Halep'te çoğu zaman savaştık. Bu savaşlarda şehitlerimiz ve yaralılarımız oldu. Yaralılarımız Rojava bölgesinde Demokratik Özerklik Yönetimi’ne bağlı hastanelerde tedavi görüyorlar.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya