Samandağlı üreticilerin, dsi'nin 'tarımsal sulama' kararından dönülmesi isteği

Samandağlı üreticilerin, dsi'nin 'tarımsal sulama' kararından dönülmesi isteği

HATAY'ın Samandağ ilçesindeki pompa istasyonunun yıkılması ve kanalet hatlarının zarar görmesinin peşinden bölgeye tarımsal sulama için su verilemeyeceği açıklandı.

HATAY'ın Samandağ ilçesindeki pompa istasyonunun yıkılması ve kanalet hatlarının zarar görmesinin peşinden bölgeye tarımsal sulama için su verilemeyeceği açıklandı. Devlet Su İşleri (DSİ) 6. Bölge Müdürlüğü'nce alınan karardan geri dönülmesi icap ettiğini belirten Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, "Burada 42 bin dekar alanda narenciye bahçesi var. Buraların yaz aylarında sulanması lazım" dedi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde 48 binin üstünde şahıs yaşamını yitirdi, binlerce iş yeri hasar görmüş oldu. Depremden etkilenen binlerce şahıs de hayatlarına devam edebilmek için başka şehirlere göç etti. Göç ve öteki problemler sebebiyle bölgede tarımsal faaliyetler kısa süre sekteye uğradı. Hatay'ın Samandağ ilçesinde hasadı yapılamayan ürünler kaldı.

Felaketin peşinden geçen zamanda çiftçiler, tarımsal üretime yeniden adım atmak için kollarını sıvadı. Ancak DSİ 6. Bölge Müdürlüğü'nden meydana getirilen açıklamada, zelzele sebebiyle Samandağ pompa istasyonunun tamamen yıkıldığı, kanalet hatlarının zarar görmüş olduğu belirtilerek, 2023 senesinde sulama tesislerinden sulama hizmeti verilemeyeceği, çiftçilerin su ihtiyacı yağışlarla karşılanabilecek bitkilerin ekimine teşvik edilmesi gerektiği kaydedildi.

'BU KARAR, TÜM AĞAÇLARIN KURUMASI DEMEK'

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, kararın geri alınması icap ettiğini söylemiş oldu. Kararın oldukça talihsiz bulunduğunu belirten Kamacı, "Depremden kaynaklı kanallara su basan pompaların zarar görmüş olduğu, dolayısıyla 2023 senesinde Samandağ'a sulama suyu verilemeyeceği noktasında bir karar verildi. Bunu kabul etmek; buradaki tüm ağaçların kuruması ve ürün almamak demek" dedi.

Yağışların azca olduğu yaz aylarında tarlaların, bahçelerin sulanması icap ettiğini belirten Kamacı, "Sayın Cumhurbaşkanı'mıza, bakanlığımıza sesleniyoruz. Lütfen, bizi bu zor günümüzde yalnız bırakmasınlar. Burada 42 bin dekar alanda narenciye bahçesi var. Buraların yaz aylarında sulanması lazım. 20 senede yetişen bir ağaçtan bahsediyoruz. Bu Türkiye ekonomisine de darbe vurmaktır. Zaten depremden ilkin bu sulama için dekar başına 800 lira veriyoruz" diye konuştu.

Bölgede çiftçilik icra eden Rasim Emir, "Bu yıl, su verilmezse; Samandağ'daki bahçelerin yüzde 90'ı kurur. Burada ne sebze ne meyve kalır. Bu oldukça önemli bir mevzu. Depremde esasen seralarım zarar görmüş oldu, 1 ton biberim gitti. Su verilmezse; bu yıl en oldukça sayıda mandalina bahçesi kurur. Burada ne kadar bahçe var ise; hepsi kanallardan su çekiyor" dedi. (DHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.