Şamil Tayyar'dan ekonomik tedbirlere ilişkin: Herkes Google’dan tercüme etmeye çalışıyor. Üzgünüm

Şamil Tayyar'dan ekonomik tedbirlere ilişkin: Herkes Google’dan tercüme etmeye çalışıyor. Üzgünüm

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 9 Haziran’da yapılan duyuru ile bazı alanlarda yeni uygulamaların yapılacağı belirtildi. Nitekim gece yarısından itibaren çeşitli tedbirler ilan edildi. Ancak ekonomistler dahil genel tepki ‘Anlamadık’ oldu.

Tedbirlere iktidardan da tepki geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi MKYK üyesi Şamil Tayyar da ‘anlamamaktan’ yakındı. Tayyar, Twitter hesabından şunları yazdı: “Dün gece ekonomide çok kritik kararlar açıklandı. Herkes Google yardımıyla yazılı açıklamaları tercüme etmeye çalışıyor. Şu ana kadar karar mekanizmasındaki tek yetkili çıkıp tartışmalara açıklık getirmedi. Üzgünüm!”

YENİ EKONOMİK ADIMLAR

Yeni adımları dün Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK, SPK ve Merkez Bankası duyurdu.

*Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirası cinsi varlıkların teşvik edilmesi amacıyla Gelire Endeksli Senet (GES) ihraç edileceğini açıkladı. Senetler, 3 ayda bir kupon getirili, asgari getiri garantisi ile getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecek şekilde duyuruldu. Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi talep toplama işlemlerinin ise 15 Haziran’da başlayacağı belirtildi.

*BDDK, tüketici kredilerinde genel vade sınırını 50 bin ila 100 bin lira arasında değişen tutarlar için 24 ay, 100 bin liranın üzerindeki tutarlar için 12 ay olarak belirledi.

*BDDK, limiti 25 bin liranın altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 20’si; limiti 25 bin liranın üstünde olan kredi kartları için asgari ödeme tutarının dönem borcunun yüzde 40’ı olarak belirlenmesine karar verdi. Bu oran tüm limitler için yüzde 20’ydi.

*Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul nezdinde Emtia Pazarı’nın kurulduğunu ve altın sertifikası ihracına ilişkin çalışmalara başlandığını bildirdi.

*Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), yurt içinde gerçekleştirilen halka arzlarda SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirime gidildiğini duyurdu.

*Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 10 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılık oranını yüzde 20’ye yükseltti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi