Şampiyonlar Ligi’nden Türkiye’ye kötü haber!

Şampiyonlar Ligi’nden Türkiye’ye kötü haber!

Avrupa'daki temsilcilerimiz 4 maçtan sadece 1 puanla çıkabildi. Bu sonuçların ardından Türkiye, UEFA Ülke sıralamasında 1 sıra gerileyerek 11'inciliğe geriledi. Eğer 11'in de altına inersek Süper Lig şampiyonunun doğrudan Şampiyonlar...

Avrupa'daki temsilcilerimiz 4 maçtan sadece 1 puanla çıkabildi. Bu sonuçların ardından Türkiye, UEFA Ülke sıralamasında 1 sıra gerileyerek 11'inciliğe geriledi. Eğer 11'in de altına inersek Süper Lig şampiyonunun doğrudan Şampiyonlar Ligi'ne katılması mümkün olmayacak. Ayrıca hemen arkamızdaki Avusturya'nın takımları bu hafta tüm maçları farklı skorlarla kazanarak çok iyi bir performans sergiledi.

Bu sezon Türkiye'yi Avrupa'da Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi'nde ise Beşiktaş, Trabzonspor ve Medipol Başakşehir temsil ediyor. Hem Şampiyonlar Ligi hem de UEFA Avrupa Ligi'nde ilk hafta maçları tamamlanırken, temsilcilerimizden sadece Galatasaray, Club Brugge ile deplasmanda berabere kalarak puan alırken, Avrupa Ligi'nde Trabzonspor, Getafe'ye yenildi. Başakşehir deplasmanda Roma'ya 4-0, Beşiktaş ise Bratislava 4-2 yenildi.

{{unknown}}

SIRALAMA DEĞİŞTİ

Alınan bu kötü sonuçlar sonrasında UEFA kulüpler ve ülkeler sıralaması da değişti. Türkiye, 30.600 puanla UEFA ülke sıralamasında Hollanda ve Ukrayna'nın gerisine düştü. Eğer ilk 11'deki yerimizi kaybedersek, lig şampiyonumuz bile ön eleme oynayacak.

7-10. sıra takımları (10.sıra dahil) şampiyon ekibini doğrudan Şampiyonlar Ligi gruplarına ikinci sırada bitiren ekibini ise ön eleme turlarına gönderiyor. Kupa şampiyonu doğrudan Avrupa Ligi gruplarına diğer iki takımı ise ön eleme turlarına kalıyor.

11. SIRA BİLE TEHLİKELİ

11. sırada bulunan ülkenin şampiyonu statü durumuna göre (örneğin geçen sezon Avrupa Ligi'ni Chelsea ve Şampiyonlar Ligi Liverpool kazanması ile kontenjan açılması gibi) şampiyonu doğrudan gruplara katılabiliyor. Eğer iki şampiyondan biri veya ikisi kendi ülkesinde doğrudan grup aşamasına katılma hakkı elde ederse 11. ülkenin lig şampiyonu veya 5. sıradaki ülkenin lig üçüncüsü de direkt gruplara katılır.

11. sıradaki ülkenin şampiyonunun Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılımı riskli olurken, 12. sırada yer alan ülkenin şampiyon takımı Devler Ligi gruplarına direkt katılamayacak ve ön eleme oynayacak.

Hemen arkamızda yer alan Avusturya'nin temsilcileri ise bu hafta çok iyi bir performans sergiledi.

Avusturya temsilcilerinin Avrupa'da aldıkları sonuçlar:

Salzburg 6-2 Genk (Şampiyonlar Ligi)

LASK 1-0 Rosenborg (UEFA Avrupa Ligi)

Mönchengladbac 0-4 Wolfsberger AC (UEFA Avrupa Ligi)

Spor