SAMULAŞ işçileri greve gidiyor!

SAMULAŞ işçileri greve gidiyor!

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı SAMULAŞ şirketinde çalışan işçiler, greve hazırlanıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı SAMULAŞ şirketinde çalışan işçiler, sözleşme sürelerinin bitmesine 2 ay kala Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’le başlattıkları görüşme sürecinden bir sonuç alamadıklarını belirttiler. Greve hazırlanan işçiler adına Demiryolu İş Sendikası Sivas Bölge Temsilcisi Murat Kütük, işçilerin haklarını alamamaları gerekçesiyle ulaşımı durduracaklarını açıkladı.

Samsun Gazetesi’nin aktardığına göre Murat Kütük, ''Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, bir nefes alacak kadar ücreti bize çok görmüştür. Bize yasal hakkımız olan grevden başka yol bırakmamıştır. Yine de inanıyoruz ki Başkan Demir kararı gözden geçirip, çalışanlarımızın hakkını teslim edecektir. Bizim derdimiz grev değil. Hakkımızı masada almaktır. 5 ise 4 versin ama versin. Ulaşım araçları kar zarar kuruluşu değil, sosyal kuruluşlardır. Başkan Demir’den, grev başlamadan tekrar görüşelim demesini bekliyoruz.Eğer ki grev uygulamasuı vaşlarsa samulaşa ait tramvaylar ve otobüsler Başkan Demir sesimizi duyana kadar çalışmayacaktır” diye konuştu.

''GECE GÜNDÜZ SAMSUN HALKINA HİZMET VERDİLER''

Kütük şöyle devam etti: ''SAMULAŞ çalışanları siz Samsunluları taşımakta olup, hergün saat 04.00’te evlerinden çıkıp, günde 13 saat sizlere hizmet etmektedir. Pandemi sürecinde gece gündüz pandemiyi umursamadan, değerli Samsun halkına hizmet etmiş ve bu sürece boyunca 4 ay eksik maaş almış, hiç şikayet etmemişlerdir. Samsun’u ve SAMULAŞ’ı sahiplenerek, en üst derece fedakarlıkla hizmet ederek, bunu asgari ücretin biraz üstünde bir maaşla yapmışlardır. Tüm Türkiye’de tramvay ve metro kuruluşları arasında en az sayıda çalışanla, en az ücretle gerçekleştirmişlerdi.''

GENEL