Sanata OHAL darbesi

Sanata OHAL darbesi

Sanata OHAL darbesi Cumhuriyet modernleşmesinin sembollerinden DTCF ve DTCF’nin Tiyatro bölümü ihraçlarla neredeyse fiilen kapatılmış olduğunu belirten Altıok, KHK ile ihraç edilen orkestra şefi ve piyanist İbrahim Yazıcı, keman sanatçısı Filiz...

Cumhuriyet modernleşmesinin sembollerinden DTCF ve DTCF’nin Tiyatro bölümü ihraçlarla neredeyse fiilen kapatılmış olduğunu belirten Altıok, KHK ile ihraç edilen orkestra şefi ve piyanist İbrahim Yazıcı, keman sanatçısı Filiz Özsoy, piyano sanatçısı ve akademisyen Eser Öykü Dede ve çalgı yapım sanatçısı Zafer Güzey'e sahip çıktı. Açıklamasında Levent Üzümcü'nün iptal edilen oyunlarının ülkemiz adına büyük bir kayıp olduğunu ifade eden Zeynep Altıok, Kırmızı Kedi Kitabevi'ne yönelik saldırıya da çok sert tepki gösterdi. 

Sanat, her zaman insancıl ve toplumsal olanı, daha fazla özgürlüğü ve demokrasiyi arar. Sanat, var olanla yetinemez daima daha iyinin peşindedir, birleştiricidir.  Bu nedenle düşünceden ve sorgulamadan korkan tutucu ve baskıcı iktidarlar sanatı “tehlike'' olarak görerek yasak ve engellemelerle hedef alır.

AKP iktidarı da sanatı tehlike olarak görerek sanatçıları yıldırmak, baskılarla, yasaklarla, sansürle sindirmek istiyor ve OHAL KHK’ları ile görevlerine son veriyor. Kültür ve sanat dünyası çok ağır bir saldırı altında. OHAL KHK’ları, yerel yönetimler ve valiliklerin düşmanca tavırları, baskılar, yasaklar Türkiye’nin kültürel birikimini yok ediyor, eğitim ve sanat kurumlarını tasfiye ediyor. Cumhuriyet modernleşmesinin sembollerinden DTCF ve DTCF’nin Tiyatro bölümü ihraçlarla neredeyse fiilen kapatılmış oldu.

Toplumun tüm muhalif kesimleri üzerinde hoyratça kullanılan OHAL sopası, Türkiye’nin en yetenekli ve saygın sanatçılarını işsiz bıraktı. Orkestra şefi, piyanist İbrahim Yazıcı’nın, keman sanatçısı Filiz Özsoy’un, piyano sanatçısı Eser Öykü Dede’nin, çalgı yapım sanatçısı Zafer Güzey’in kamudaki görevlerinden ihraç edilmesi kabul edilemez. Bu yalnızca Türkiye’nin birikimine değil geleceğine de ağır darbe indirmek anlamına geliyor.

Kültür ve sanat alanı yalnızca siyasi tasfiyelerle, değil yasaklar ve sansürlerle, açık şiddet ve zorbalıkla da baskı altında Tiyatrolar artık oyunlarını sahneleyecek salon bulamıyor. Anadolu’da yerel yönetimler, valilikler ve üniversiteler tiyatro sanatçılarına adı konulmamış bir sansür uygulayarak salon tahsislerini iptal ediyor. Levent Üzümcü’nün Artvin’den İzmir’e dek iptal edilen oyunları ülkemiz adına kayıptır.

Öte yandan kültüre, birikime düşman iktidarın yaygınlaştırdığı ayrımcı tavır şiddete dönüşerek kendinden olmayanı yok etmek gibi tehlikeli bir boyut kazanıyor. Dün Gül kitabevini ateşe veren eyleme geçmiş cehalet bugün Kırmızı Kitabevi’ne yönelik saldırıyla yine iş başında. Bu düşmanlığın eyleme dönüşmüş hali gerici aklın kendisine biçtiği infaz yetkisidir ve cezasızlık ile meşrulaşmakta.

Türkiye’yi çöle çevirmek isteyenler en büyük kötülüğü gelecek nesillere yapıyor. Sanat aydınlıktır, sanat özgürlüktür, gelişimdir, yeniliktir. Sanatçılar ve sanat kurumları ihraçlarla, baskılarla, yasaklarla yok olmayacak, aksine AKP’nin OHAL rejiminin baskı ve sindirme politikaları tarihimize yine başta sanat aracılığıyla kalıcı bir kara leke olarak geçecektir.

"Sanata OHAL darbesi" haberi, 14 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 14 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan Sanata OHAL darbesi haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Sanata OHAL darbesi 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 22 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 19:18 Türkiye'nin Gıda Sektöründe Devi İflas Etti: Şubeler Kapatılıyor, Binlerce Kişi İşsiz Kalacak!
 2. 19:09 E-Devlet Üzerinden Akrabalarınızı Silebileceğiniz İddiasına Resmi Açıklama Geldi!
 3. 19:09 Akaryakıtta Büyük Zam Kapıda: 3 Gün Sonra 5 Liralık Artış Geliyor!
 4. 18:41 Çakırgöl’de Trabzon-Gümüşhane turizm yolunda
 5. 18:32 Gürcistan ile Çekya Berabere
 6. 18:29 Heyecanla Beklenen An: Haluk Bilginer ABD Dizisinde Başrolde!
 7. 18:17 Kadrolar belli oldu: Türkiye-Portekiz maçı için heyecan dorukta
 8. 17:55 Türkiye'de Vergi Kuralları Baştan Aşağı Yenileniyor: Yeni Paketle Gelen Değişiklikler!
 9. 17:43 Ünlü Oyuncunun Lüks Evini Görenler Hayran Hayran Baktı!
 10. 17:30 Yetkililerden Uyarı: Bu Ödemeyi Sakın Yapmayın! Geriye Dönük İade Geliyor
 11. 17:30 Fenerbahçe'den Bomba Transfer Listesi: Morata, Lauriente, Çağlar, Moise Kean ve Daha Fazlası!
 12. 17:30 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Açıkladı: Hangi Alana Vergi Geliyor?
 13. 17:29 Çalışma Hayatında Hızlı Değişim: 2025'in Trend Meslekleri
 14. 17:29 Karadeniz'in Renk Değişimi Dikkat Çekti: NASA'dan Önemli Açıklama
 15. 17:29 BtcTurk Siber Saldırı Altında: Kripto Para Piyasası Sarsıldı, Zararlar Ne Olacak?
 16. 16:55 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz yarın Cezayir yolcusu
 17. 16:35 Gazze'de bir haftada 4 çocuk daha "açlıktan" hayatını kaybetti
 18. 16:26 Celine Dion dakikalarca alkışlandı!
 19. 16:22 Ehliyet Düzenlemesi: Artık B Sınıfı Ehliyet Sahipleri için Yeni Kolaylık!
 20. 16:21 JK Rowling, İşçi Partisi'nin Trans Hakları Tutumunu Sert Bir Dille Eleştirdi!
Politika Haberleri