Sanayici elektrik faturasında yüzde 30 zamla karşılaştı

Sanayici elektrik faturasında yüzde 30 zamla karşılaştı

Sanayici nisan ayı elektrik faturalarında birim fiyatta yüzde 25 ila 30 arasında değişen zamlarla karşılaştı.Dünya gazetesinden Esra Özarfat'ın haberine göre yeni düzenlemeye göre, son kaynak tedarik tarifesi ile elektrik tedarik...

Sanayici nisan ayı elektrik faturalarında birim fiyatta yüzde 25 ila 30 arasında değişen zamlarla karşılaştı.

Dünya gazetesinden Esra Özarfat'ın haberine göre yeni düzenlemeye göre, son kaynak tedarik tarifesi ile elektrik tedarik edecek olan, yıllık bazdaki tüketimi 50 milyon kilovatsaat ve daha fazla olan tüketiciler yüksek; 50 milyon kilovatsaatten daha az elektrik tüketenler de düşük tüketimliler olarak tanımlandı. Tebliğin yürürlüğe girmesinin üzerinden bir ay geçti. Bir ayın sonunda sanayicilere kullandıkları elektriğin ilk faturaları da tebliğ edildi. Ulusal elektrik tarifesinin dışında bırakılan yıllık tüketimi 50 milyon kwh üzerinde olan abonelerin yanı sıra sanayicilerinin toplam yıllık tüketimi bu rakamı aşan OSB’lerin de uygulamanın içerisine alınması sanayicilere fatura şoku yaşattı.

EN AZ YÜZDE 25 ZAMLI ELEKTRİK FATURASI
Yeni oluşan elektrik maliyetleri kullanım miktarına göre değişiklik gösterirken sanayicilerin pek çoğu bir önceki aya göre en az yüzde 25 zamlı elektrik faturasıyla karşılaştı. Öte yandan her ay oluşacak pazar fiyatı ve dönemsel YEKDEM fiyat artışları nedeniyle bir sonraki fatura döneminin tahmin edilebilir olmaması da sanayicileri tedirgin ediyor. Girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle rekabetçiliklerini kaybetme korkusu yaşayan sanayiciler, “çok tüketenin desteklenmek yerine cezalandırıldığı'' bir sistemin sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

BEŞ BÖLGE BİRLEŞTİ, ORTAK ENERJİ ALIMI YAPTI
Buna göre geçen yıl ulusal tarifede 20.52 krş/kwh olan birim fiyat, ilk uygulamanın yapıldığı nisan ayı ulusal tarifesinde 22.98 olarak belirlendi. Ulusal tarifeden elektrik alan sanayicilerin ilk etaptaki fiyat artışı yüzde 12 olurken, bu rakam üzerine eklenen YEKDEM referans fiyatı, sözleşme bedeli, fonlar, iletim ve dağıtım bedelleri gibi kalemlerle 25 ila 27 kuruş/ kwh’lara yükseldi. Bu arada sanayi kenti Bursa’da DOSAB, HOSAB, Bursa OSB, İnegöl OSB ve Nilüfer OSB bir araya gelerek daha düşük maliyetli enerji temin edebilmek için ulusal tedarikçi olan tek bir firma ile anlaştı. Bölge müdürlükleri nisan ayı fatura dönemi öncesinde sanayicilerine bilgilendirme yazıları göndererek oluşabilecek yüksek faturalar konusunda uyarılarda bulundu. Türkiye’nin üretim hacmi bakımından en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) bu yılın mart ayında 21.09 olan elektrik birim fiyatı iletim, dağıtım ve fonlar gibi kalemlerle sanayicilere 23.76 krş/kwh olarak yansırken, nisan ayında birim fiyat yüzde 25’lik artışla 26.66 krş/kwh’ya yükseldi. İletim, dağıtım ve diğer kalemlerin de eklenmesiyle sanayiciye doğrudan yansıyan birim fiyatı nisan ayında 29.32 krş/kwh oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi