Saray Sözcüsü Kalın’dan ‘darbe’ açıklaması

Saray Sözcüsü Kalın’dan ‘darbe’ açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldığı yayın sırasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın, “Türkiye'de bir darbe ihtimali söz konusu değildir" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldığı yayın sırasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalın, “Türkiye'de bir darbe ihtimali söz konusu değildir" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kısa bir süre önce yaşanan darbe tartışmaları ve devam eden koronavirüs salgınına yönelik açıklamalarda bulundu.

Kanal 7'de canlı yayınlanan "Başkent Kulisi" programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kalın, "Son dönemde çok yoğun darbe tartışmaları yapıldı. Gerçekten bir darbe ihtimali olduğu için mi iktidar çevreleri tarafından da bu tartışmalar yapıldı?" sorusu üzerine, 'çok partili hayata geçilen 1950 yılından beri Türkiye'de demokrasinin darbelerle yara aldığını' söyledi.

Kalın, tartışmaların muhalefetin açıklamaları nedeniyle yaşandığını savunarak, şunları söyledi:

"İlginçtir ki Türkiye'de darbecilerin siyasi kimliği çok belirleyici olmuyor. Darbeyi yapan ve yapmak isteyen kişinin Kemalist, solcu, FETÖ'cü, ulusalcı, asker veya sivil olması, bürokrattan ya da medyadan destek bulması fark etmiyor. O darbecilik kimliğinin kendisi bir sorun. Bunun üzerinde bizim düşünmemiz gerekiyor. 1960 darbesi ilk darbeydi, 15 Temmuz darbesi son darbe. Baktığınız zaman ikisi arasında neler yaşandı Türk demokrasi tarihinde. Bu darbeci kültürü, zihniyeti besleyen bakış açısı nereden geliyor, kimden, nasıl besleniyor, bunun iç ve dış bağlantıları, bütün bunları dikkate aldığını zaman darbe meselesi üzerinde ciddiyete durmak lazım. Güncel tartışmalara gelince bu yeni değil. Bu son tartışmaları tetikleyen, özellikle muhalefet kanadının belli kesimlerinden gelen açıklamalar hep bu tarihi arka planla düşünüldüğü için, maalesef CHP de bu darbelerin bir şekilde bir yerinde, içinde olduğu için birçok insan, ister istemez özellikle CHP'liler bu tür şeyleri dile getirdiğinde o tarihe geri dönüyorlar, o tarihi hatırlıyorlar."

ÖZEL VE KAFTANCIOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI AKP'LİLERİN HEDEFİ HALİNE GELMİŞTİ

CHP'li vekil Özgür Özel, "Saray rejiminin, saray düzeninin sonu geliyor. O son bu Atatürk'ün kemiklerini sızlatacak bütün bu atamaları.. Bütün bu liyakatsizliklerin de sonunu getirecek. Herkes şunu bilsin bütün devlet memurları. Görevini devlet memuru gibi yapan devlet memurları… Hangi ülkeye hizmet ettiğini bilen çok değerli bürokratlar hiç korkmasınlar. Türkiye Cumhuriyeti devleti gelir, saat gibi işlemeye başlar. O saatin en kıymetli çarkları siz olursunuz. Eğer koltuğunuza liyakatle oturdunuz, devletinize sadakatle çalışıyorsanız" ifadeleriyle, Kaftancıoğlu ise, bir konuşmasında kullandığı “Önümüzdeki süreçte bir erken seçimle veya başka bir şekilde… İktidar değişikliği değil bir sistem değişikliğine gidişatı görüyorum ve böyle olacaktır” sözleriyle AKP'lilerin hedefine haline gelmişti.

NORMALLEŞME SÜRECİ

Kalın, 1 Haziran itibarıyla önemli bir tarihi geride bırakacaklarını, salgının başladığı günden itibaren en geniş rahatlama ve esnetme gününü yaşayacaklarını dile getirdi.

“Trump barışçıl başlayan gösterileri provoke etti, tepki arttı”

ANASAYFA

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika