Saray türkücüsü Yavuz Bingöl''ün 5 yıllık dönüşümü: Bakın Gezi Direnişi için neler demiş...

Saray türkücüsü Yavuz Bingöl''ün 5 yıllık dönüşümü: Bakın Gezi Direnişi için neler demiş...

Saray türkücüsü Yavuz Bingöl, "Tillahına kadar Erdoğancıyım... Dünyadaki bütün solcular hasta" sözleriyle tepki çekerken, 5 yıl önceki Gezi Direnişi sırasında bir kanalın canlı yayınında söyledikleri yeniden gündeme geldi.

Bugün, "Tillahına kadar Erdoğancıyım... Dünyadaki bütün solcular hasta" sözleriyle tepki çeken Saray türkücüsü Yavuz Bingöl, Gezi Direnişi sırasında canlı yayında "Gezi direnişi 10 yılın birikimi, 4+4'ün dayatılması, kürtaj meselesi ve Reyhanlı olayı demek." demişti.

DEMOKRASİ SAVUNUCUSU VE İKTİDAR KARŞITI SÖZLER
Beş yıllık değişimi gözlerden kaçmayan AKP yanlısı Bingöl, Gezi Direnişi'nde polis müdahalesine maruz kalanlar için canlı yayın bağlantısında, "Demokrasilerde polis bu kadar gaddarlaşmaz sokakta." ifadelerini kullandı. 

'ŞEHRİN RANT ALANI OLMASINI İSTEMİYORLAR'

"Direnişi nasıl değerlendireceksiniz" diyen spikere açıklama yapan Bingöl'ün konuşmasının tamamı şu şekilde:

"10 yılın bir birikimi. 4+4'ün dayatılması, kürtaj konusu, Cilvegözü, Uludere, en son Reyhanlı olayı. Aslında tabii iktidar bir yönetme sanatıdır bence. Demokrasilerde polis bu kadar gaddarlaşmaz sokakta. Yani bu birikimin bir sonucu. Farklı bir dil, yeni bir dünya tarif ediyor ve bu dili hepimizin öğrenmesi, bu alfabeyi hepimizin öğrenmesi gerekir diye düşünüyorum. Gördüğünüz gibi sokakta genci yaşlısı, etnik kökeni farklı birçok insan, sağcısı solcusu, alevisi sünnisi, türbanlısı türbansızı, farklı bir zemin üzerinde; bizlerin henüz bilmediği bir genç bir ülkedeyiz. Bu gençlerin taleplerini herkesin iyi okuması ve iyi görmesi lazım. Bir kere kendi şehirlerine sahip çıkıyorlar. Şehrin meydanına yapılacak bir şeyden, haberdar olma ve bu şehrin yağma talan, rant alanı olmasını istemiyorlar. Kendilerini, şehrin  yönetiminde bir karar mekanizması olarak görmek istiyorlar. Gerçekten bu talepler iyi görülmeli ve iyi okunmalı. Kesinlikle baskı, yönetme aracı olmamalı."

GEZİ'DE ŞARKI SÖYLEMİŞTİ
Edip Akbayram, Zülfü Livaneli, Volkan Konak, Yavuz Bingöl, Leman Sam, Derya Köroğlu ve Güvenç Dağüstün gibi sanatçılar Gezi Parkı'nda "Ey Özgürlük" şarkısını söylemişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem