Sarıyer’de hayvan cinayetleri protesto edildi

Sarıyer’de hayvan cinayetleri protesto edildi

İstanbul Sarıyer’de hayvan hakları savunucuları 3 köpeğin zehirlenerek katledildiğini belirterek eylem düzenledi.

Eylemde ‘Nasıl kıydınız’, ‘İnsanlığı zehirlediler’ ve ‘Öldürmek sana mı kaldı?’ yazılı dövizleri taşıyan hayvanseverler, basın açıklaması yaptı. 

Grup sözcüsü Damla Akçay, “Darüşşafaka Bölgesi Gönüllü Hayvansever grubu ’Patidaş’ olarak, mahallemiz sınırları içerisinde Hukukçular Sitesi’nde doğmuş büyümüş ve yaşamakta olan 3 köpeğimiz Cookie, Ghost ve Cino’nun pazartesi sabahı 08.00 sıralarında zehirlenerek katledilmesini protesto etmek için toplandık. Bu vahşeti yapan kişinin her türlü insani duygulardan uzak empati kuramayan toplumdan uzaklaşması ve rehabilite edilmesi gereken bir birey olduğunu düşünüyoruz.

Çünkü araştırmalar gösteriyor ki insanlara zarar veren sağlıksız kişiler geçmişlerinde mutlaka hayvanlara eziyet veya şiddet içeren bir eylemde bulunuyor. Köpeklerimiz şimdilik şüphelendiğimiz bir kişi tarafından öldürülmüş gibi görünsede katil veya onu azmettirenler Hukukçular Sitesi’ndeki hayvan düşmanı site sakinleridir. Onların yaşam alanlarına kentsel dönüşüm adına apartman, site, rezindanslar yapıp sonra bahçede kedi, köpek olmaz diyerek kendinden başka hiçbir canlıya yaşam hakkı tanımayan bencil insanoğludur" dedi.

sariyer-hayvanseverler-protestosu.jpg

HAYVANSEVERLERDEN HAKLI HAPİS CEZASI İSTEĞİ

“Burada bir kez daha haykırıyoruz, kentel dönüşüm ve yapılaşma nedeniyle yaşam alanlarını kaybeden hayvanları rehebilite etmek yerine sığındıkları site, apartman, bahçe gibi yerlerden uzaklaştıran ve öldürenler Türk Ceza Kanunu kapsamında yargılanmalıdır” diyen Akçay, “Çünkü biliyoruz ki 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda hayvanlara zarar vermenin ve onları kasıtlı olarak öldürmenin cezası idari para cezası yerine ertelemesiz hapis olsaydı belki bugün burada hala aramızda olan katil bu suçu kolaylıkla işlemeyecekti” ifadelerini kullandı.

HAYVANSEVERLER KANUN DA DEĞİŞİKLİK TALEP ETTİLER

Ufak şikayetler üzerine sokak hayvanlarının yemek ve su bulamayacakları şehir dışına atılmasını kabul etmediklerini belirten Akçay, “Yönetim planlarında ve tapuda evcil hayvan beslenemez ibaresi ve maddesi kaldırılmalı, uluslararası sözleşmelerde var olan ’Hiçbir canlı bulunduğu ortamdan uzaklaştırılamaz hükmü gereği ’Konutlarda evcil hayvan beslemek serbesttir’ maddesi yer almalıdır” şeklinde ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem