Sarkozy'den gözaltı sonrası ilk açıklamalar: Yolsuzluktan yargılanacak

Sarkozy'den gözaltı sonrası ilk açıklamalar: Yolsuzluktan yargılanacak

Sarkozy, 2007 cumhurbaşkanı seçimlerinde Libya’dan usulsüz mali destek aldığı iddialarıyla ilgili soruşturma çerçevesinde 20 Mart’ta gözaltına alınmış, adli denetim şartıyla serbest bırakılmıştı.Sarkozy’ye yakın...

Sarkozy, 2007 cumhurbaşkanı seçimlerinde Libya’dan usulsüz mali destek aldığı iddialarıyla ilgili soruşturma çerçevesinde 20 Mart’ta gözaltına alınmış, adli denetim şartıyla serbest bırakılmıştı.

Sarkozy’ye yakın iş adamı Alexandre Djouhri birkaç hafta önce Londra’da tutuklanmış, kefaletle serbest bırakılmıştı.

Sarkozy’nin 2007’deki seçim kampanyaıs sırasında Libya eski lideri Muammer Kaddafi’den mali kaynak sağladığı iddia ediliyordu. Bu iddiaların ardından adli soruşturma başlatılmıştı. Bu yılın başında Sarkozy’nin seçim kampanyasından sorumlu Claude Geant hakkında da resmi soruşturma başlatılmıştı.

Devrik Libya Lideri Muammer Kaddafi’den aldığı paralarla cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına yasa dışı finansman sağladığı suçlamasıyla hakkında soruşturma açılan eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, suçlamaları reddederek hedefte kendisinin değil Fransa’nın olduğunu söylemişti.

Sarkozy, iki gün süren ve hakkında soruşturma açılmasıyla sonuçlanan gözaltı süreci sonrasında, TF1 kanalının canlı yayınına katılarak ilk kez açıklamalarda bulundu.

Kendisine karşı somut bir kanıtın öne sürülmediğini ve sadece kin ile karşı karşıya olduğunu savunan Sarkozy, “Çok derinden yaralandım. Kendim için değil ülkem adına. Hedefte Fransa var, Cumhurbaşkanlığı makamı var. Benim için siyaset sona erdi fakat Fransa asla bitmeyecek. Fransızların onlara ihanet ettiğim düşüncesinde olmalarını asla kabul etmeyeceğim'' dedi.

Sarkozy yayında mahkeme tarafından kendisine Libya, Mısır, Tunus ve Güney Afrika’ya seyahat yasağı ve 5 kişi ile görüşmeme kararı bildirildiğini açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya