Sayıştay raporunda şehir hastanesi usulsüzlüğü

Sayıştay raporunda şehir hastanesi usulsüzlüğü

Sayıştay’ın 2017 denetim raporuna göre inşaatları devam ederken Adana ve Mersin şehir hastanelerini yapan firmalara yer ve bahçe bakım parası ödendi. Bu iki hastaneyi yapan firma da AKP döneminde yıldızları parlayan inşaat firmalarından.

ABC Haber Merkezi

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 2017 Sayıştay denetim raporunda çarpıcı tespitler yer aldı.

Sayıştay’ın hazırladığı raporda Adana ve Mersin’deki şehir hastanelerininin inşaatı devam ederken, inşaatı yapan firmaya yer ve bahçe bakım hizmetleri için usulsüz şekilde para ödendiği ortaya çıktı.

Sayıştay 2017 denetim raporunda Adana ve Mersin şehir hastanelerinin yer aldığı yerleşkelerin şantiye halinde olduğu mevcut binaların idare tarafından kullanılmayıp, işçi baraklarından oluştuğu için bu alana yer ve bahçe hizmetlerinin sunulmasının mümkün olamayacağı tespiti yapıldı.

Sayıştay, şantiye halindeki bir alana nasıl yer ve bahçe bakım hizmmetleri sunulduğunu Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na sordu.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ise verdiği cevapta Mersin Şehir Hastanesi’nin inşaatının bittiğini, Adana Şehir Hastanesi inşaat sürecinin kısım kısım bitmesi ve şantiye alanlarının yeşillendirilerek kampüs alanına dâhil edilmesi sebebiyle, süreci müşavir firma ile istişareli olarak takip edildiği ve mahsuplaşma yönünde teknik ekiplerin çalışmalarının yürütüldüğü ifade edildi.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun verdiği cevaptan tatmin olmayan Sayıştay, denetim raporunda “Hizmet sunulmayan alanların hizmet sunulması gereken alana oranlanarak hizmet bedeli ile çarpılması suretiyle yersiz ödeme tutarının tespit, sözleşme hükümlerine göre, gerekli iken sözleşmeye taraf şirket ile istişare edilmesinin sebebi anlaşılamamıştır” denildi.

Adana ve Mersin şehir hastaneleri AKP’ye çok yakın iki firma olan Dia Holding ve Rönesans Holding tarafından yapılmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika