Seçim çalışması yürüten Vali, Meclis gündemine taşındı

Seçim çalışması yürüten Vali, Meclis gündemine taşındı

24 Haziran baskın seçimleri öncesi Şırnak Valisi Aktaş, kendini AKP'li siyasetçi sanarak 'vaat' verdi. Aktaş,  'AKP’ye oy verirseniz eğer 4 ay sonra tapularınızı alırsınız' demişti. Evrensel'de yer alan habere göre, HDP Şırnak...

24 Haziran baskın seçimleri öncesi Şırnak Valisi Aktaş, kendini AKP'li siyasetçi sanarak 'vaat' verdi. Aktaş,  'AKP’ye oy verirseniz eğer 4 ay sonra tapularınızı alırsınız' demişti. Evrensel'de yer alan habere göre, HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, konuyu Binali Yıldırım'ın yanıtlaması isteğiyle Meclis gündemine taşıdı.

İrmez, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle şu soruları sordu:
'- Şırnak Valisi Mehmet Akbaş’ın partinize yönelik yasa dışı seçim çalışmaları yürüttüğü iddiaları bilginiz dahilinde midir? 
 - İddialar doğruysa söz konusu seçim çalışmalarını yürütmeleri hususunda talimat kim veya kimler tarafından verilmiştir?
 - Şırnak Valisi Mehmet Akbaş’ın partimiz HDP’yi karalayan ifadeleri için herhangi bir idari ve adli soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadı ise nedeni nedir?
 - Şırnak Valisi Mehmet Akbaş’ın AKP adına seçim çalışmaları yapabilmesinin hukuki dayanağı nedir?
 - Kamu kaynaklarının Şırnak Valisi Mehmet Akbaş tarafından AKP seçim çalışmalarında kullanılmasına ilişkin tarafınızdan açılmış bir soruşturma var mıdır?
 - Şırnak Valisi Mehmet Akbaş’ın AKP seçim propagandası yaptığı iddiaları doğru mudur?
 - Bu ve benzeri şekilde kamu görevlilerinin tarafsızlığını kaybederek, AKP seçim çalışmaları yapmasını engelleyecek hangi çalışmaları yapmayı planlamaktasınız? '

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem