Sedat Peker'den Faruk Bildirici'ye tepki: “Cebindeki telefonu çıkar” diyen yaşlı dayılar gibi...

Sedat Peker'den Faruk Bildirici'ye tepki: “Cebindeki telefonu çıkar” diyen yaşlı dayılar gibi...

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Gazeteci Erk Acarer'i eleştiren Faruk Bildirici'ye tepki gösterdi. Acarer, daha sonra Sedat Peker'e teşekkür etti. Sedat Peker daha sonra Faruk Bildirici'den özür diledi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Gazeteci Erk Acarer'i eleştiren Faruk Bildirici'ye tepki gösterdi. Faruk Bildirici'nin 'ombudsmanlık' makamına nasıl geldiğini sorgulayan Peker, "Düşman derecesinde olduğumuz Erk Acarer’in bu namuslu tavrını Z kuşağı gelecekte saygıyla anarken Faruk Bildirici gibi kişileri ise nasıl anacaklarını  hep beraber göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Peker'in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar şöyle:

Faruk Bildirici isminde basındaki bazı tartışmalı yazılarla ilgili kendince hüküm veren, gazeteci olarak bilinen bir kişi Erk Acarer isimli gazetecinin kendi sayfasında tweetlerimi yayınlayıp bununla ilgili haber yapmasını eleştirmiş. Basındaki Ombudsmanlık makamına Faruk Bildirici seçilmiş midir ya da atanmış mıdır bilmiyorum. Böyle bir ünvanı hangi sebeple kendine hak görüyor onu da bilmiyorum.  En yüksek seviyede suikaste uğrama riskim görüldüğü için bazı kısıtlamalar altındayım. Bu sadece Birleşik Arap Emirlikleri’nde değil, tüm dünyada yapılan bir uygulama. Birinci söylemek istediğim, Erk Acarer’e yapacağım açıklamaları 5 gün öncesinden ilettim. Kullandığım belgelerin, resimlerin ve bilgilerin doğruluğunu bu sürede teyit etti.

 

İkinci söylemek istediğim, benim paylaşımlarımı doğrulayan,erkan yıldırımın daha önce Singapur’da kumar oynarken yayınlanan resimde yanındaki kişinin İzmir Aliağa Limanı’ndaki gemi söküm bölümünü kontrol eden bir kişi olduğunu ortaya çıkaran da habere ekleyen de Erk Acarer’dir

 

Üçüncü söylemek istediğim, akıllı adamları bu dünyada durduracak hiçbir engel yoktur. Güvenlik protokolü gereği saldırgan tweetler atmam engellendi. Ancak güvenlik protokolündeki hukuki boşluğu gördüm. Retweet yapmamın engel olduğu yazmıyordu. Ben de bu hakkımı kullandım. Erk Acarer’le düne kadar büyük düşmandık. Benimle ilgili çok düşmanca yazılar yazdı. Ancak namuslu bir adam, namuslu bir gazeteci. Gösterdiğim duruşa ve dirence saygı göstermiş olacak ki suikaste uğrama riskim olduğu halde, iade edilmem için basında da çıktığı üzere ülkemiz tarafından bulunduğum ülkeye akıl almaz teklifler yapıldığı halde, verdiğim söz üzerine bildiklerimi anlatabilmem için Twitter üzerinden böyle bir haber gerçekleştirdi. 15-20 sene sonra geçmiş yakın tarihimiz şöyleydi denilerek yazılan kitaplarda Erk Acarer onurlu duruşuyla yazılırken Faruk Bildirici ve şahsıma olan kinlerinden dolayı ona destek çıkanlar, Z kuşağındaki gençlere “Cebindeki telefonu çıkar” diyen yaşlı dayılar gibi yazılacaklar. Faruk Bildirici basındaki Ombudsman makamının hakkını veren bir kişi olsaydı Sayın Saygı Öztürk’ün İçişleri Bakanı süslü süleymanın danışmanlarının akrabaları iyi yerlere terfi ediliyor haberinden sonra doncu süleymanın değil bir gazeteciye, hiçbir vatandaşa söylenmeyecek tarzdaki tehditvari saygısız kelimeleriyle ilgili Ombudsmanlık görevini hatırlayıp, haber yapıp Saygı Öztürk Bey haklıdır derdi. Ancak bunlarda nerede o yürek? Düşman derecesinde olduğumuz Erk Acarer’in bu namuslu tavrını Z kuşağı gelecekte saygıyla anarken Faruk Bildirici gibi kişileri ise nasıl anacaklarını  hep beraber göreceğiz.

Erk Acarer teşekkür etti

Acarer, Sedat Peker'e sözlerinden ötürü teşekkür etti. Sedat Peker'in " Birleşik Arap Emirlikleri’nde değil, tüm dünyada yapılan bir uygulama. Birinci söylemek istediğim, Erk Acarer’e yapacağım açıklamaları 5 gün öncesinden ilettim. Kullandığım belgelerin, resimlerin ve bilgilerin doğruluğunu bu sürede teyit etti. İkinci söylemek istediğim, benim paylaşımlarımı doğrulayan,erkan yıldırımın daha önce Singapur’da kumar oynarken yayınlanan resimde yanındaki kişinin İzmir Aliağa Limanı’ndaki gemi söküm bölümünü kontrol eden bir kişi olduğunu ortaya çıkaran da habere ekleyen de Erk Acarer’dir" sözlerini alıntılayan Acarer şu ifadeleri kullandı:

Bu bilgiler için Sedat Peker'e çok teşekkür ederim. Bunlara vurgu bile ‘iktidar ile anlaştı’ tartışmasına noktadır. Şunu da tekrar belirtmek isterim; eleştirilerin ve meslek büyüklerimin başımın üstünde yeri var. Elimizi birlikte taşın altına sokup, kardeş bir Türkiye kuracağız!

Acarer daha sonra bir paylaşım daha yaparak, "Hadi gelin, araştırmaya, soruşturmaya, tepki koymaya devam edelim. Çocuklarımızın çalınmış geleceklerini geri alalım!" ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2021-09-29-16-40-07.png

Faruk Bildirici'den Sedat Peker'e yanıt

Faruk Bildirici, bu sözler üzerine Sedat Peker'e yanıt verdi. Asıl muhatabının gazeteciler ve iletişim akademisyenleri olduğunu söyleyen Bildirici, "Eleştirerek gazeteciliğin yanlışlardan arınmasına ve yüksek kalitede yapılmasına katkıda bulunmaya çalışıyorum" ifadelerini kullandı.

Bildirici'nin yanıtı şöyle:

Medya ombudsmanı olarak kaleme aldığım gazetecilik etiği yazılarımda asıl muhatabım gazeteciler ve iletişim akademisyenleridir. Eleştirerek gazeteciliğin yanlışlardan arınmasına ve yüksek kalitede yapılmasına katkıda bulunmaya çalışıyorum.

 

“Sedat Peker’e yardım gazetecilik faaliyeti midir” başlıklı eleştirimi de meslektaşlarım  ve iletişim akademisyenleriyle tartıştık. Asıl muhatabım Erk Acarer de eleştirime “yol gösterici bulduğu” yanıtını verdi. Bu karşılık önemliydi, tartışma mesleğimiz açısından artı değerdi

 

Sedat Peker ve Süleyman Soylu konusundaki haberlere ilişkin neler yazdığıma gelince hepsi sosyal medya hesabımda ve http://farukbildirici.com’da mevcut. Merak eden okuyabilir.

 

Gazeteciliği ve gazetecilik etiğine ilişkin tartışmalarımı, elbette meslektaşlarım ve iletişim akademisyenleriyle sürdüreceğim.

Sedat Peker Faruk Bildirici'den özür diledi

Peker, daha sonra bir paylaşım daha yaparak Bildirici'den özür diledi. Sedat Peker, "Yaşadığım şartların üzerime yüklediği fazlaca gerginlikten dolayı gazeteci Sayın Faruk Bildirici’yi eleştirirken nezaket sınırını biraz aşmış olabilirim. Bu yüzden kendisinden özür dilerim. Erk Acarer’e haksızlık yapıldığına inandığım için böyle davrandım" ifadelerini kullandı.

ekran-resmi-2021-09-29-18-51-02.png

Önceki ve Sonraki Haberler
Otomotiv