Sedat Peker'in videolarında gündeme gelmişti! ABD, Sıtkı Ayan'a yaptırım kararı aldı

Sedat Peker'in videolarında gündeme gelmişti! ABD, Sıtkı Ayan'a yaptırım kararı aldı

Biden Yönetimi, Türk iş insanı Sıtkı Ayan hakkında İran'a kara para aklama suçundan yaptırım uyguladı.

Sedat Peker'in videolarında gündeme gelmişti! ABD, Sıtkı Ayan'a yaptırım uyguladı

Sıtkı Ayan ismi Sedat Peker'in çektiği videolarda birçok kez dillendirilmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın ilişkiler içinde olduğu iddia edilmişti.
Reuters'ın bugün geçtiği haberde, Biden yönetiminin Ayan'a yaptırım kararı aldığını yazdı.

Haberde şu bilgiler yer aldı:

Biden yönetimi, önde gelen Türk iş insanı Sıtki Ayan ve onun şirketler ağına, onu İran Devrim Muhafızları adına petrol satışları ve kara para aklama için aracılık yapmakla suçlayarak yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. 

İddiaya göre, Ayan'ın şirketleri İran petrolü için uluslararası satış sözleşmeleri oluşturdu, sevkiyatları ayarladı ve gelirlerin aklanmasına yardımcı oldu ve İran'ın Kudüs Gücü adına İran petrolünün kaynağını gizledi. 

Ayan'ın Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa'daki alıcılara yüz milyonlarca dolar değerindeki İran petrolünü satmak için iş sözleşmeleri yaptığı belirtildi.

Ayan'ın oğlu Bahaddin Ayan, ortağı Kasım Öztaş ve başka bir kişinin yanı sıra Cebelitarık merkezli bir holding şirketi olan ASB Şirketler Grubu da dahil olmak üzere en az iki düzine şirket belirlenecek.

Sıtkı Ayan kimdir?

Sıtkı Ayan adını ilk kez İran ve Türkmen doğalgazının Avrupa’ya taşınmasıyla ilgili projede duyurdu. Wikileaks belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan, 2008'de yapılan anlaşmayla da ekonomi dünyasında da ilgi çekti.

Sıtkı Ayan, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları başlamadan bir gün önce, 16 Aralık'ta AKP hükmetinin verdiği cumhuriyet tarihinin en büyük ikinci yatırım teşvikini alan ve o dönem 11.5 milyar liraya İran doğalgazını Almanya'ya taşıyacak bir petrol boru hattı inşa edeceğini duyuran iş insanı. Fakat Sıtkı Ayan isminin meşhur olması Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisi hakkında söylediği "Kucağımıza düşecekler" lafından sonra gerçekleşti. Yayımlanan tapelerde Erdoğan, Ayan'ın verdiği 10 milyon doları yeterli bulmadığı için bu cümleyi kullanıyordu.

İlahiyat okudu petrol işine girdi

Cumhuriyet gazetesinin 14 Şubat 2014'teki sayısında Pelin Ünker imzalı haberde Sıtkı Ayan  şöyle haberleştirilmişti:

Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüyen Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Mesleğini icra yerine petrol işine girdi. Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları da bulunuyor.

AKP'nin İran'daki yıldızı

WikiLeaks belgelerine göre ABD Ankara Büyükelçiliği’nden gönderilen kripto, Başbakan Erdoğan’ın İran’daki etkinliğini ve ilişkisini ortaya koyuyordu. ABD elçiliğinin belgesinde, 22 Şubat’ta Türk gazetelerinde İran ile Türkiye arasında müşterek bir yatırım projesi imzalandığı ve buna göre kurulacak olan yeni bir doğalgaz boru hattının, İran gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacağı belirtiliyordu. Bu yatırım işbirliği ise 2007 ve 2008 yıllarında imzalanan ilk anlaşmalara istinaden yapılacaktı.

ABD Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Dale Eppler, söz konusu işbirliği konusunda daha derin bilgi edinmek amacıyla BOTAŞ Başkanı Saltuk Düzyol’a başvurmuştu. Ancak Düzyol, şirketinin bu projeyle ilintili olmadığını ve projenin özel bir şirkete verildiğini belirtmişti.

Sonuç olarak söz konusu İran projesindeki özel şirketin Som Petrol AŞ olduğu belli olmuş ve şirketin Sıtkı Ayan sahipliğinde olduğu anlaşılmıştı. Som Petrol, 22 Temmuz 2010’da İran ile 1 milyar Avro’luk boru hattı inşası anlaşması yapmıştı. Şu anda şirketin İstanbul Ticaret Odası (İTO) kayıtlarında 10 milyon lira sermayesi görünüyor. Ancak şirketin merkezinin Londra’da olduğu ve sermayesinin de milyar dolarları bulduğu ifade ediliyor.

Teşvik şampiyonu Turang Transit

Hükümetin Aralık 2013 teşvik verileri açıklandığında, listede yer alan dev bir yatırım göze çarpmıştı. İran-Türkiye-Avrupa doğalgaz boru hattı projesini hayata geçirecek Turang Transit 11.5 milyar TL ile zirvede yer almıştı. Bu, Çalık Grubu’nun Samsun-Ceyhan boru hattı ve rafinerisi için aldığı 14.5 milyar liralık yatırım teşvik belgesinden sonra Cumhuriyet tarihinin en yüksek tutarlı teşvik belgesi oldu. Yatırımın konusu “Doğalgaz Boru Hattıyla Taşımacılık” olarak kayıtlara geçiyordu. Tarihi 16.12.2013 olan belge, “Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi Oranı, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği” gibi destekleri kapsıyor. İran ile anlaşma 2008’de imzalanmıştı. Turang Transit’in kurucu ortakları da Gent Elektrik Enerjisi Toptan Satış, Samed Petrol, Alan Enerji ve Aktau Petrol. Tüm bu şirketlerde Sıtkı Ayan’ın ortaklığı ve yönetim kurulu üyeliği bulunuyor.

İran elektriği Gent Elektrik’ten

2009’da İran’dan elektrik ithali için özel sektör arasında süren yarışın galibi sürpriz bir biçimde Gent Elektrik oldu. O dönemde Türkiye’nin elektrikte yaşadığı arz krizini aşmak için İran’dan elektrik ithalatı gündeme gelmişti. Gent Elektrik, İran’dan elektrik getirmek için gerekli yasal çalışmaları tamamladı ve iznini aldı. Bir dönem Şavk Elektrik ve Kartet’in mücadele ettiği İran’dan elektrik ithalatında rakiplerini geride bıraktı.

İTO kayıtlarına göre Sıtkı Ayan’ın yönetim kurulu üyesi olduğu ve halen faaliyette olan şirketler şöyle:

Som Petrol, Tay Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ, Aktau Petrol Ticaret AŞ, Gent Elektrik Enerjisi Toptan Satış AŞ, Somas Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, SMS Gemi İnşa Sanayi AŞ, Turang Transit, Bylan Uluslararası Ticaret ve Gayrimenkul Sanayi AŞ, Emas Doğal Gaz Sanayi, Anatolian Uluslararası Enerji Yatırım, MS Uluslararası Enerji Yatırım, TRG Petrol Ticaret, CTAT Gıda ve Sağlık Ürünleri, Som Overseas Petroleum, ASB Grup Enerji, ASL Enerji, Perlite İnşaat, Aska Enerji.

Sıtkı Ayan’ın ortağı gözüktüğü şirketler ise şöyle sıralanıyor: Gent Petrol ve Dış Ticaret Limited Şirketi, Samed Petrol ve Enerji Dış Ticaret, Saor İnşaat, Alan Enerji, Anka Enerji, Başlam Nakliyat.

Sıtkı Ayan’ın ilginç bir tarafı da çok sayıda şirketi kurup kapatması. Ayan, İTO kayıtlarına göre ortağı olduğu İnsaş İnşaat’ın kaydını 31 Temmuz 2013’te, yönetim kurulu üyesi olduğu Metaş Mesken’i 2 Temmuz 2003’te, yine ortağı olduğu 20. yıl Konut ve İnşaat’ı 26 Ağustos 2002’de, yönetim kurulu üyesi olduğu S.S. Konutbirlik Evleri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’ni 28 Mayıs 2002’de ve son olarak yine yönetim kurulu üyesi olarak gözüktüğü S.S. Ayanca Konut Yapı Kooperatifi’ni 31 Temmuz 2013’te kapatmış.

Sedat Peker ne demişti?

Sedat Peker ilk videosunda, Ağar'ın Azeri milyarder Mübariz Mansimov'un mallarına çöktüğünü; bunu da birileri adına yaptığını ifade ediyor. Peker'in bilgisine sahip olması muhtemelen diğer önemli bilgilerden önce, "FETÖ suçlaması" ile tutuklanıp ardından tahliye olan Mansimov ile giriş yapması, iki ayaklı bir tercihin ürünü gibi duruyor. Biri kendisinin de ifade ettiği Ağar'a dair yönü, diğeri de Mansimov adını Google'da aratınca kolayca ulaşılabilecek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da adının geçtiği çeşitli haberler.

Ayan, Erdoğan'a yakın bir isim

Bu ilişki, açık kaynaklara dayalı ve çok sayıda belge ile desteklenen Craig Shaw imzalı haberle gündeme gelmişti. 26 Mayıs 2017 tarihinde yayımlanan ve halen 'theblacksea.eu' sitesinde erişime açık olan haberde, "Erdoğan ailesi, Man Adası ve Malta'daki offshore şirketleri aracılığıyla milyonlarca dolar değerindeki Agdash adlı petrol tankerinin sahibi olmuş. Petrol tankeri için yapılan anlaşmaya aracılık edenler ise İstanbul'da kurulu Palmali Group'un sahibi Azeri-Türk İş Adamı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu ve Erdoğan'ın yakın dostu SOM Petrol'ün sahibi İş Adamı Sıtkı Ayan. Malta Files belgelerine göre Ayan 2008'de yedi milyon, Mansimov ise 2008'den beri Erdoğan ailesine gemi için yaklaşık 23 milyon dolar ödemiş." diye başlıyor. Daha önce tamamına köşemde yer verdikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret suçlaması ile yargılanmış olduğum haberde, "Milyarder Mansimov ve Ayanlar için Türkiye'nin en güçlü ailesiyle ortaklığın maliyeti günde 3 bin dolara denk geliyor" deniliyor. Mansimov ve Erdoğan arasındaki dostluğun yıllar öncesine dayandığı ifade edilen haberde, 1998 yılında işini Azerbaycan'dan Türkiye'ye taşıyan Mansimov'un, 2006'da Türk vatandaşlığına geçerek Gurbanoğlu soyadını aldığı hatırlatılıyor. 

 

 

Diğer Güncel Haberler için