Sefarad Yahudileri, Portekiz'e vatandaşlık başvurusu yaptı

Sefarad Yahudileri, Portekiz'e vatandaşlık başvurusu yaptı

Türkiye'de yaklaşık 17 bin Sefarad Yahudisinin yaşadığı tahmin edilirken, iki bin Sefarad Yahudisi Portekiz vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulundu. Portekiz'in Ankara Büyükelçisi Paula Leal da Silva, son iki yılda Portekiz...

Türkiye'de yaklaşık 17 bin Sefarad Yahudisinin yaşadığı tahmin edilirken, iki bin Sefarad Yahudisi Portekiz vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulundu. Portekiz'in Ankara Büyükelçisi Paula Leal da Silva, son iki yılda Portekiz vatandaşı olmak için dünyanın farklı yerlerinden başvuru yapan Sefarad Yahudilerinin sayısının toplam 12 binden fazla olduğu bilgisini verdi. Portekiz vatandaşlığı için en fazla başvuru ise Türkiye'de yaşayan Yahudilerden geldi. Büyükelçi'ye göre Türkiye'de yaşayan iki binden fazla Sefarad Yahudisi son iki yıl içerisinde aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi de olan Portekiz'in vatandaşlığına geçmek için başvuru yaptı.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Seneler içerisinde Türkiye'deki sayıları azalan Sefarad Yahudileri özellikle 1948 yılında İsrail devletinin kurulmasının ardından İsrail'e göç etmişti. Lizbon yönetimi 2015 senesinde ülke dışında yaşayan Sefarad Yahudilerine Portekiz vatandaşlığına geçme olanağı tanıdığını açıklamıştı. Vatandaşlık için Portekizce dil yeterliliği aranmıyor. Türkiye'de yaşayan Sefarad Yahudilerinin kullandığı Ladino dili ise günümüzde neredeyse ölmek üzere.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam