Şehir hayatından sıkıldı, çobanlık yapmaya başladı

Şehir hayatından sıkıldı, çobanlık yapmaya başladı

Şehir hayatından sıkıldı, çobanlık hayata geçirmeye başladı 55 yaşındaki Ergün Opak, gününün yarısını hayvanlara ayırıyor Kocaeli'nin İzmit ilçesinde kent yaşamını bırakarak köyde çobanlık hayata geçirmeye süregelen 55 yaşındaki Ergün Opak, gününün yarısını hayvanlara ayırıyor.

Şehir hayatından sıkıldı, çobanlık hayata geçirmeye başladı

55 yaşındaki Ergün Opak, gününün yarısını hayvanlara ayırıyor

KOCAELİ - Kocaeli'nin İzmit ilçesinde kent yaşamını bırakarak köyde çobanlık hayata geçirmeye süregelen 55 yaşındaki Ergün Opak, gününün yarısını hayvanlara ayırıyor. Doğayı ve hayvanları oldukça seven Opak, "Koyunların başına geldiğim vakit rahatlıyorum, akşam olsun istemiyorum" dedi.

İzmit'te ikamet eden 55 yaşındaki Ergün Opak, kısa bir süre ilkin şehirdeki yaşantısını bırakarak çobanlık hayata geçirmeye karar verdi. Durhasan köyünde ücretli çobanlık icra eden Opak, günün ağarmasıyla beraber mesaisine başlıyor. Huzuru bulmak için kent yaşamını bırakan Opak, birçok zorluğa karşın işini sevmiş olarak yapıyor. Doğa sevgisinin tadını çobanlık yaparak çıkaran Ergün Opak, hayvanlarla sevgi ve titizlikle ilgileniyor.

"Şu dünyada üstümdeki kıyafetlerden başka bir şeyim yok"

Çobanlık yapmadan ilkin çeşitli işlerde çalıştığını söyleyen Opak, "Pandemiden dolayı sıkıldım, bunaldım ve işi bıraktım. Bir süre boş kaldıktan sonrasında çobanlık hayata geçirmeye başladım. 5 aydır ücretli çobanlık yapıyorum. Şu dünyada üstümdeki kıyafetlerden başka bir şeyim yok. Babam 1998'de, annem 2000 senesinde öldü. O zamandan beri tek başıma yaşıyorum. 110 hayvan güdüyorum. Hayvanları oldukça seviyorum" dedi.

Hiç evlenmediğini söyleyen Opak, "Evliliği düşünüyorum sadece param olursa olabilir" diye konuştu.

"Huzur buluyorum"

İşini sevmiş olarak yaptığını söyleyen Ergün Opak, "Emekli olan vatandaşlara çobanlık yapmayı tavsiye ediyorum. Kilolu olan kişiler kilosundan da kurtulur. Emekliler şehirde boş boş gezeceklerine köye gelsinler, hayvan beslesinler. Doğa oldukça güzel. Emeklilik güzel bir şey fakat insan çalışmadığı vakit yıpranıyor. Koyunların başına geldiğim vakit rahatlıyorum, akşam olsun istemiyorum. Arazide koyunların başlangıcında beklediğim vakit rahatlık buluyorum. 50 yaşından sonrasında insan rahatlık bulmak istiyorsa koyun beslesin. Aynı zamanda çobanlık şişman insanoğlu için ideal spor" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.