Selahattin Demirtaş 3 yıldır tutuklu: 'Yıllar eskitemez özgürlük umudunu, sevdayı'

Selahattin Demirtaş 3 yıldır tutuklu: 'Yıllar eskitemez özgürlük umudunu, sevdayı'

Başak Demirtaş, eşi Selahattin Demirtaş’ın tutuklanmasının 3'üncü yıl dönümünde sosyal medya hesabından birlikte çektirdikleri 2 farklı fotoğrafı...

Başak Demirtaş, eşi Selahattin Demirtaş’ın tutuklanmasının 3'üncü yıl dönümünde sosyal medya hesabından birlikte çektirdikleri 2 farklı fotoğrafı, “Yıllar eskitemez özgürlük umudunu, sevdayı... Gün olur devran döner” sözleriyle paylaştı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 3 yıl önce bugün (4 Kasım 2016), CHP’nin de desteğiyle milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından başka HDP’li siyasetçilerle birlikte gözaltına alınmış, ardından da tutuklanmıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de cezaevinden katılan Demirtaş, 4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunuyor.

"HDP'LİLERE ÖZEL REJİM UYGULANIYOR"

DW Türkçe’ye konuşan Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Hadi Cin, son üç yıldır Demirtaş başta olmak üzere HDP milletvekillerine yönelik özel bir rejim uygulandığını belirterek, “Demirtaş hakkında 2007-2008’den bu yana yaptığı her konuşma, her miting, her röportaj davaya dönüşüyor. Türkiye’nin birçok yerinde dava ve soruşturmalar sürüyor. Bir dosyadan tahliye olacağını öngördüklerinde bir başka hamle yapıyorlar. Süreç hukuk dışı işletiliyor” ifadelerini kullandı. Demirtaş’ın "özel bir siyasi rehine” olarak hapishanede tutulduğunu öne süren avukat Hadi Cin, “Bu yargılama ve infaz sürecinin kendisi, Anayasa’nın ve tüm hukuk düzeninin askıya alınmış haliyle yürütülüyor. Dolayısıyla başta ve özel olarak Demirtaş hedef alınarak, HDP’nin seçilmiş temsilcilerine karşı davaların neredeyse tamamı, ‘siyasi bedel ödetme davası’ olarak ele alınıyor” değerlendirmesinde bulundu.

TAHLİYE KARARI UYGULANMIYOR

Hakkında bugüne kadar 32 ayrı dava açılan Selahattin Demirtaş hakkındaki soruşturma dosyaları, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan tek davada birleştirildi. Davaya ilişkin dosya 26 Haziran 2018’de AİHM’e taşındı. AİHM ise geçen yıl bugünlerde, 20 Kasım 2018’de Demirtaş’ın ‘hukuki’ değil, ‘siyasi’ nedenlerle hapsedildiğine hükmederek tahliye edilmesi gerektiği kararına vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AİHM’in tahliye kararına “AİHM kararları bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” sözleri ile tepki gösterirken, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi de tahliye başvurusunu reddetti.

Aralık 2018’de de İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 4 yıl 8 aylık mahkumiyet kararını onadı. Ancak yeni çıkan birinci yargı paketi kapsamında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın söz konusu davadan tahliyesine ve infazın durdurulmasına hükmetti. Ama Demirtaş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan ayrı bir soruşturma kapsamında 20 Eylül’de Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tekrardan tutuklandı.

BİR SONRAKİ DURUŞMA OCAK 2020'DE

Demirtaş’ın yargılandığı ana davanın bir sonraki duruşması Ocak 2020’de gerçekleştirilecek. Demirtaş’ın son olarak tanık bile olmadığı 6-8 Ekim olayları nedeniyle açılmış bir davadan dolayı tutuklama aldığını hatırlatan Cin, şöyle konuşuyor: “Eğer ortada Demirtaş veya HDP’lilerin yararlanacağı bir hukuki süreç varsa, o zaman tüm mekanizmalar yavaş işletiliyor. Ama eğer bir tutuklama kararı alınmak isteniyorsa, bütün mekanizmalar birden hızlı çalışmaya başlıyor”