Selahattin Demirtaş'ın yeni romanı ''Efsun''

Selahattin Demirtaş'ın yeni romanı ''Efsun''

Selahattin Demirtaş'ın pandemi döneminde cezaevinde kaleme aldığı Efsun isimli romanı 2 Ekim’de Dipnot Yayınları etiketiyle okurla buluşmaya hazırlanıyor.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, okurlarını Seher, Devran ve Leylan isimli kitaplarını ardından ‘Efsun’la karşılamaya hazırlanıyor.  Roman türündeki kitap 2 Ekim’de okuyucu ile buluşacak.

“BAŞAK, DELAL VE DILDA İLE BİRLİKTE YAZDIK”

Dipnot Yayınları’ndan çıkacak olan ‘Efsun’u Demirtaş, şöyle anlattı: “Hikâyenin geçeceği mekânları, özellikle hiç gidip görmediğim yerlerden seçtim. Beyrut, Girit, Gümüşhane, Çanakkale (Lapseki), Edremit, İstanbul’un bazı mahalleleri ile diğer yerlerin çoğunu ben hiç görmedim, kızlarım da görmediler. Ama benim için internetten tüm bu yerleri araştırıp fotoğraflar, raporlar gönderdiler, yorumlarını eklediler. Romanda geçen yemekleri, çiçekleri, şarkı sözlerini, karakterlerin isimlerini ve daha birçok bilgiyi onların gönderdiği raporlardan yola çıkarak belirledim. Tıpkı romanın kendisinde olduğu gibi onlar araştırdı, ben yazdım. Onlara bölüm bölüm gönderdim, önerilerini aldım. Böylece romanı birlikte yazdık. Anneleri de hem el yazılarımı bilgisayara geçti, hem de bütün bu süreci koordine etti. Yani Başak, Delal ve Dılda ile birlikte yazdık bu romanı. Okudular, ‘Olmuş’ dediler. Sonra siz de okuyun istedik.”

Kitabın arka kapağında ise şu ifadeler yer alıyor: “Dupduru, yer yer hüzünlü, yer yer coşkulu lakin hep çağıldayan, insana kendini iyi hissettiren bir anlatım… Olanca ışıltılarıyla ilginç karakterler… Acının mizahla harmanlanışı… Üç kuşak boyunca anlatılan, sonunda mutlaka kapanacak olan bir hesap… İlmek ilmek dokunmuş, sürprizlerle dolu bir olay örgüsü… Çağdaş bir aşk hikayesi olarak da nitelendirilebilecek olan Efsun, Selahattin Demirtaş’ın artık iyice demini almış edebiyatçılığının son ürünü.”

475255-3.jpg

Kültür Sanat