Selin Sayek Böke: 'Gonuşmadan geçme' değil, gonuşarak inşa edeceğiz

Selin Sayek Böke: 'Gonuşmadan geçme' değil, gonuşarak inşa edeceğiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na memleketi Antalya'da bir pazarcının "Gonuşmadan geçme" dediğini hatırlatarak, "Gonuşmadan geçme' değil gonuşarak bir...

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na memleketi Antalya'da bir pazarcının "Gonuşmadan geçme" dediğini hatırlatarak, "Gonuşmadan geçme' değil gonuşarak bir yarın inşa edeceğiz diyen İzmirliler'le bir aradayım. Türkiye'nin genel resminde de bu yönde bir 'hayır' olduğu belli" dedi.

Böke, seçim bölgesi İzmir'de DHA Bölge Temsilciliği'ni ziyaret etti. 24 Şubat'tan bu yana İzmir'de saha çalışması yapan Böke, haftanın 3 gününü kentte geçireceğini söyledi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Malatya'da kayısı fabrikası ve tekstil atölyesinde çalışan kadınlarla birlikte olacağını vurgulayan Böke, Uzundere'de sokakta marul satan yaşlı kadın, kahvedeki emekli, üniversite öğrencileri, fabrika işçileriyle de görüştüğünü dile getirdi. CHP İzmir Milletvekili Böke, memleketi Antalya'da Döşmealtı pazarını ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir pazarcı arasında geçen konuşmayı hatırlattı. Pazarcının motorin ve gübre fiyatlarını söylemesiyle o tezgahtan uzaklaştığını söyleyen Böke, pazarcının ardından "Gonuşmadan geçmeycen, cevap vercen, çiftçi ne yapıyor" diye sitem ettiğini belirtti.

Böke, şunları söyledi: 

"Saha değişime çok hazır. Hazır olduğu değişim bugün üzerine dayatılmış olan bu saray rejimine itiraz. Burada kulağınıza fısıldayarak 'Ben aslında hayır diyeceğim ama hayır dememe izin vermiyor' diyenlerden 'kuvvetle evet'ini de söyleyip ama sizinle 'hayır'ı da konuşabilen demokratlarla ve bununla birlikte 'kuvvetle hayır' diyenlerle de karşılaştık. Gözlemim şu; Neredeyse herkes Türkiye'nin artık bu kutuplaşma, ayrışmadan, bu birbirinin gözünün içine bakamaz hale getirilmiş halinden yorulmuş olduğu ve herkesin ortak bir biçimde 'hayır' diyerek yeniden birlikte yaşamak için 'biz buradan bir demokrasi kuracağız' deme heyecanında olduğuydu. Bu gözlemimi sınırlı bir coğrafyada söylemiyorum. Biz geldiğimiz günden beri Narlıdere'de, Karabağlar'da Bozyaka'nın içinde esnafla kahvelerde, fabrikada işçilerle farklı yerlerde farklı siyasi görüşlere, farklı etnik kimliklere sahip birçok vatandaşımızla konuşma fırsatı bulduk. Bu 'hayır' birlikte yaşamak, bir demokrasi inşa etmek, farklılıklarımız üzerinden yapılan siyaset değil birbirimizi dinleyen bir siyaset istiyordu. Ben Antalya'da Sayın Çavuşoğlu'nun deneyiminden bambaşka bir deneyim yaşadım. 'Gonuşmadan geçme' değil gonuşarak bir yarın inşa edeceğiz diyen İzmirlilerle biraradaydım. Türkiye'nin genel resminde de bu yönde bir 'hayır' olduğu belli."


'KAMPANYA UĞRUNA TARİHİ ÇARPITIYORLAR'
CHP'li Selin Sayek Böke, Başbakan Binali Yıldırım'ın partisinin referandum kampanyasının startını verirken "Gazi Mustafa Kemal'i düşünün. Samsun'a çıkarken ona da karşı çıkanlar 'hayır' diyenler oldu" sözlerini eleştirdi. Böke, AKP'nin kampanya uğruna tarihi çarpıttığını öne sürerek "Tarih çarpıtılınca onun üzerine gelecek yazılamaz. Unutmayalım ki Atatürk bu mücadele için yola koyulduğunda ona itiraz edenler Saray'dı. Değişime itiraz edenler Saray'dı. Bugün de Türkiye'nin önündeki değişime itiraz ediyor olan yine Saray rejimi. O gün millet, egemenliği kendi üzerine almak için büyük bir mücadele vermişti. Bugün de yine millet egemenliğin kendisinde kalması izin bunun üzerine demokrasi inşa etmek için büyük bir mücadele veriyor. Onun için 'hayır' diyor ve 'hayır' diyecek" dedi. 

Böke, "Tarihi doğru okumak gerekiyor ki onun üzerine herkesi kapsayan bir gelecek yazılabilsin. Üzülerek görüyoruz ki bir kez daha kampanya uğruna tarihi çarpıtıyorlar. Bunun üzerine inşa edilemeyecek bir gelecek olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem