Selvi işareti verdi, Bayramda 9 gün sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Selvi işareti verdi, Bayramda 9 gün sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Yandaş Hürriyet  yazarı Abdülkadir Selvi, Bakanlar Kurulu'nun Ramazan Bayramında ilişkin yol haritasını yazdı. Selvi, Bayramda 'sokağa çıkma yasağının ..

Yandaş Hürriyet  yazarı Abdülkadir Selvi, Bakanlar Kurulu'nun Ramazan Bayramında ilişkin yol haritasını yazdı. Selvi, Bayramda 'sokağa çıkma yasağının gelebileceği sinyalini verdi.

Koronavirüs salgınının ilk günlerinde 15 günlük sokağa çıkma yasağı çağrılarına kulak kapatan hükümet, hafta sonlarında ve resmi tatillerde sokağa çıkma yasağı uygulamasını rutin hale getirdi.

Şu anda kadar 8 gün sokağa çıkma yasağı uygulanırken, 1 Mayıs'ta başlayacak 3 günlük yasakla sokağa çıkma yasağı uygulanan gün sayısı 11'e çıkmış olacak. Hafta sonları sokağa çıkma yasağının mayıs ayı boyunca süreceğini yazan Abdülkadir Selvi, Ramazan Bayramı'nda 9 günlük sokağa çıkma yasağı ve sehayat yasağı olup olmayacağı yönündeki kararın ise 18 Mayıs'ta toplanacak Bakanlar Kurulu'nda alınacağını yazdı.

 Selvi'nin konuya dair aktardığı bilgiler şöyle:

Mayıs ayının normalleşme sürecinin hazırlık aşaması olacağı netleşti. Bayrama kadar her hafta sonu sokağa çıkma yasağı devam edecek. Ama asıl bayramdan sonra ne olacak?

Ramazan Bayramı 24 Mayıs Pazar gününe denk geliyor. Cumartesi günü arife, pazar günü ise bayram olduğu için zaten sokağa çıkma yasağının kapsamında olacak. Ancak bu süreçte aydınlatılması gereken iki tarih var.

Ramazan Bayramı’nın ikinci ve üçüncü günü de sokağa çıkma yasağı kapsamına alınıp 4 gün olarak uygulanacak mı?

Ramazan Bayramı’nı da içine alacak şekilde, 23 Mayıs Cumartesi günü başlayıp 1 Haziran Pazartesi günü bitmek üzere 9 günlük sokağa çıkma yasağı söz konusu mu?

Normalleşme takvimi pazartesi günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacak. Kontrollü bir normalleşme sürecine hazırlık yapılıyor. Ramazan Bayramı’nda da şehirlerarası seyahatler yapılamayacak. Ama bayramda sokağa çıkma yasağının kaç gün olacağına şimdiden karar verilmeyecek. 18 Mayıs tarihinde yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında bayramla ilgili süreç netleştirilecek. Piyasalar rahat olsun. İlk edindiğim bilgi, 9 günlük sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığı yönünde. Eğer veriler iyi gelmeye devam ederse 4 gün dahi düşünülmeyebilir.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Son Dakika Haberleri