Sera Kadıgil’e bir sansür de Boğaziçi Üniversitesi’nden: Paneli yasaklandı

Sera Kadıgil’e bir sansür de Boğaziçi Üniversitesi’nden: Paneli yasaklandı

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü(BÜSUİK) tarafından yarın gerçekleştirilmesi planlanan ve CHP PM üyesi Sera Kadıgil'in konuşmacı olarak davet edildiği etkinlik, Üniversite Rektörlüğü...

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü(BÜSUİK) tarafından yarın gerçekleştirilmesi planlanan ve CHP PM üyesi Sera Kadıgil'in konuşmacı olarak davet edildiği etkinlik, Üniversite Rektörlüğü tarafından yasaklandı. "Türkiye'nin 10 yılı, Başkanlık Referandumu ve KHK'lar: Quo Vadis?" başlıklı panelin yasaklanmasına gerekçe olarak Rektörlük Kurulu geçmişte alınan “Herhangi bir siyasi partiyle ilişkili olan kimselerin üniversiteye konuşmacı olarak çağrılmasını yasaklayan karar'' gösterildi.

BÜSUİK; karara, “Kamuoyunda ''Hayır’ propagandası ile anılıyor olmak, bir konuşmacının etkinliğe katılımını yasaklamaya gerekçe olamaz. Rektörlük Kurulu'nun almış olduğu kararı kınıyor, kulüp ilkelerimiz gereği bize sunulmuş olan  bu çerçeve içinde bir etkinlik yapmayı reddediyoruz'' diyerek tepki gösterdi.

''UTANÇ VERİCİ’

Kulüp’ten yapılan açıklama şu şekilde:

“Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü (BÜSUİK) olarak 16 Şubat 2017 Perşembe günü gerçekleştireceğimiz ''Türkiye'nin 10 yılı, Başkanlık Referandumu ve KHK'lar: Quo Vadis?’ isimli etkinliğimiz, etkinlik onayına gönderildikten sonra doğrudan Rektörlük Kurulu tarafından alınan, ''Herhangi bir siyasi partiyle ilişkili olan kimselerin üniversiteye konuşmacı olarak çağrılmasını yasaklayan’ karar gerekçe gösterilerek sansürlenmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda konuşmacı olarak davet ettiğimiz Avukat Sera Kadıgil'in, CHP PM üyesi olması ve kamuoyunda Anayasa Referandumunda ''Hayır’ oyu kullanacak bir figür olarak bilinmesi sebebiyle etkinlik programından çıkarılması istenmiştir.

Akademik kurulların, üniversitenin kamuya yönelik görevlerini yerine getirmede bir engel haline getirilmesi, hükümet eliyle yürütülen baskılardan farksızdır. Daha geçen hafta görevinden uzaklaştırılan Murat Sevinç hocamızın açık dersinde belirttiği gibi, ilkelilik akademinin temel taşıdır. Ülke ne kadar çağ dışılığa sürüklenmişse, akademi ilkelerine o denli sarılmalıdır. Akademinin sinerek bir taraf haline gelmesi utanç vericidir. 

Kamuoyunda ''Hayır’ propagandası ile anılıyor olmak, bir konuşmacının etkinliğe katılımını yasaklamaya gerekçe olamaz. Rektörlük Kurulu'nun almış olduğu kararı kınıyor, kulüp ilkelerimiz gereği bize sunulmuş olan  bu çerçeve içinde bir etkinlik yapmayı reddediyoruz.''

7 YIL HAPİS İSTENMİŞTİ

Sera Kadıgil, başkanlık referandumu hakkında CNN Türk ekranlarında çıktığı tartışma programında neden “Hayır'' denmesi gerektiği konusunda etkili bir konuşma yapmıştı ve Twitter profilinden “Hayır'' çağrısı yapan bir video yayınlamıştı.

Bu sürecin ardından Kadıgil hakkında, 2011 yılında attığı tweetler gerekçe gösterilerek "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" ve "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçlamalarıyla 7 yıl hapis cezası istenmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.