Setenay Özbek Uluslararası Bienalde Türkiye’yi temsil edecek

Setenay Özbek Uluslararası Bienalde Türkiye’yi temsil edecek

Ahmet Külsoyİki  yılda bir Floransa  Belediyesi  tarafından düzenlenen uluslararası ''XI. Floransa Bienali’nin Lorenzo İl Magnifco adına düzenlenen yarışmalı özel bölümde Türkiye’yi  çapı 2 metre ve 2 binin üzerinde...

Ahmet Külsoy

İki  yılda bir Floransa  Belediyesi  tarafından düzenlenen uluslararası ''XI. Floransa Bienali’nin Lorenzo İl Magnifco adına düzenlenen yarışmalı özel bölümde Türkiye’yi  çapı 2 metre ve 2 binin üzerinde renkli, dokulu kolaj parçadan oluşan ''Dünya Ana / Mother Earth’ adlı çağdaş sanat eseri ile  temsil edecek. Çevreci çalışmalarıyla bilinen uluslararası Resim Sanatçısı,  Yazar, Belgeselci  Setenay Özbek,  Floransa  Bienali’nde  Lorenzo İl Magnifco adına konulan  ödülü Türkiye’ye getireceğini ifade etti. 

6 -15 Ekim tarihleri arasındaki bienale  Arjantin, Türkiye, Avusturya,  Bahamalar, Bangladeş,  Belçika, Brezilya , Bulgaristan, Kanada, Şili, Kostarika, Kolombiya, İsviçre, isveç, Amerika, Norveç, İngiltere, Almanya, Ürdün ve Japonya’dan üst düzey  sanatçılar  katılacak.

Kültür Bakanlığı Destek veriyor

Kendisine Bienalden resmi davet geldiğini  kaydeden Setenay Özbek, sponsor sıkıntısı  çektiğini ancak, Kültür ve Turizm bakanı Nabi Avcı  ile telefon  görüşmesi yaptıktan sonra  sevindirici  haber aldığını ifade etti. Setenay Özbek, ''Bu zor dönemde ne yapacağımı bilmiyordum, kimseden bir şey isteme alışkanlığım yoktur.’ Son çare olarak Kültür Bakanlığı’na durumumu ilettim. Durumu Sayın Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya aktardım.  Bienalle ilgili  belgeleri ve çağrı metnini Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya gönderdim. Uluslararası  yarışmada destek sözü verdi’ ifadelerini kullandı.

unnamed-(1)-145.jpg

Türkiye Hala Güçlü

Türkiye’nin  kültür sanat alanında güçlü olduğunu aktaran Sanatçı Setenay Özbek; ’Dışarıda  Türk kadınına bakışı kırmak, değiştirmek. İstiyorum. Bizi '' Kötü’ görmeye başladılar. Bunu haketmediğimizi düşünüyorum. Biz güçlüyüz. Bizi eleştirenlere ’Türkiye’nin dünya çapında sanatçıları da var. Terör merör  bizi durdurmuyor. Her şeye rağmen sanat var. Sanatın özel iletişim diliyle insana dair pek çok şey değiştirilebilir. Evet  terör var ama Dünya''da da  var. Bu sorun bizim olduğu kadar dünyanın da sorunu. Floransa’ya  davet edilmem kültür ve sanatımızın devamlılığıdır’ diyor.

unnamed-(2)-100.jpg

Ben  Önce Anneyim

Sanatın  ortak dili olduğuna vurgu yapan Setenay  Özbek, resimle uluslararası dil oluşturduğunu belirterek şöyle konuştu: ’Ben önce anneyim. Benim memleketimin çocuklarını kendi evlatlarım gibi görüyorum. Kadın olarak güçlü olmak zorundayım. Şu ana kadar hiç yerden kurumdan bir kuruş maddi yardım almadım. Bizim moral gücüne ihtiyacımız var. Benim arkamda devletimin  kültür sanat gücünün olmasının gerekliliğini düşünüyorum.  100’e yakın uluslararası sergilerim ve ödüllerim var. Ben isterim ki ödül töreninde  ülkemin bakanı, müsteşarı yanımda olsun. Diğer ülkelerin sanatçılarını da kendi o ülkelerinin bakanları müsteşarları  destekliyor. Sanat  uluslararası alanda güçtür, bu gücü biz ülke olarak neden  arkamıza  almıyoruz. Sanat ile hem içte hem de dışta gücümüzü gösterebiliriz.’

unnamed-188.jpg

Bienalin Teması: Eko Sistem

X1  Uluslararası Floransa  Bienalinin  bu yılki  teması ; dünyadaki yaratıcılığın  ve sürdürebilirliğin, doğa ve yaşam biçimlerine saygı olarak ifade ediliyor. Ekosistemin dünyada  sanatsal ve kültürel esin kaynağı olan bir geleceği  öngörmeyi  amaçlıyor bu bienal.

Her iki yılda bir düzenlenen Floransa  Bienali; sadece sanat üreticilerinin  katılımıyla değil, ''Rönesans’ın beşiğinde  yüzlerce kişinin katıldığı  çağdaş bir sanat etkinliği  oluşturmak amacıyla   dünya çapında sanatçılarını bir araya getiriyor.

unnamed-(3)-069.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat