Sevilay Yılman’dan Habertürk TV'ye çağrı: 'Yıldırım-İmamoğlu programını yayınlamayalım'

Sevilay Yılman’dan Habertürk TV'ye çağrı: 'Yıldırım-İmamoğlu programını yayınlamayalım'

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, açık oturum fikrinin Habertürk TV moderatörü Didem Arslan Yılmaz'a ait olduğunu belirterek kanal yönetimine "Programı yayınlamayalım" çağrısında bulundu.Habertürk yazarı Sevilay Yılman, İstanbul...

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, açık oturum fikrinin Habertürk TV moderatörü Didem Arslan Yılmaz'a ait olduğunu belirterek kanal yönetimine "Programı yayınlamayalım" çağrısında bulundu.

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nu karşı karşıya getirecek açık oturum fikrinin Habertürk TV moderatörü Didem Arslan Yılmaz'a ait olduğunu belirterek kanal yönetimine "Programı yayınlamayalım" çağrısı yaptı.

Yıldırım ve İmamoğlu'nun karşı karşıya geleceği programın moderatörlüğü için ilk önce Sözcü yazarı, gazeteci Uğur Dündar'a teklif götürüldü. Ancak Dündar bu teklifi, "Bunlarla birlikte moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum" diyerek reddetti. Bunun üzerine teklif Fox Tv sunucusu İsmail Küçükkaya'ya götürüldü. Program, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde 16 haziran 2019 Pazar günü saat 21:00'da canlı yayında gerçekleştirilecek.

Sevilay Yılman, Habertürk'te "Yönetimine çağrımdır: Yayınlamayalım bu programı!" başlığıyla yayımlanan yazısında "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının karşı karşıya geleceği ve canlı yayınlanacağı program meselesi malumunuz. Söz konusu program ile ilgili son gelinen noktayı tamamınızın bildiğini varsayıp tekrara düşmemek adına yazmayacağım" ifadesini kullandı. Didem Yılmaz Arslan'a haksızlık yapıldığını kaydeden Yılman, şunları kaydetti:

"Didem bu tür bir yayının olmasını sadece 23 Haziran’a özel değil, 31 Mart’tan önce de çok istiyordu ve bunu da her fırsatta dile getiriyordu. Dileyen, arşivleri açıp bakabilir… O dönemde sadece İstanbul’un değil, diğer büyük tüm metropollerin adaylarını canlı yayında karşı karşıya getirmek için çok çaba sarf etti sevgili Didem, ama olmadı...

Sonra 23 Haziran’da yenilecek seçim meselesi gündeme geldi. Ve Didem’in evvelden beri arzuladığı o büyük düellovari programın yapılması için bu kez Habertürk TV yönetimi devreye girdi ve çok ilginç bir strateji geliştirdi. Sadece Habertürk TV de değil... Başta Haberturk.com olmak üzere Ciner Medya Grubu’nun tüm yayın araçlarında Didem’in moderatörlüğünde olacak bir açık oturum için kamuoyunun önünde her iki adaya yönelik bir deklarasyon yayımlandı. Ve Habertürk TV’nin kurumsal olarak düşünüp hayata geçirdiği bu strateji kısa zamanda toplumda karşılık bulup tartışılmaya başlandı.

Bilindiği gibi sonunda da kabul gördü. Hem Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım hem de Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu bir moderatörün yönetiminde, canlı yayında İstanbul ve projelerini karşılıklı tartışmayı kabul ettiler! Yani şunu diyeceğim… Bugün tüm Türkiye’nin merak ve heyecanla beklediği 16 Haziran Pazar akşamı yapılacak İstanbul’un iki adayının tartışacağı program fikrinin tüm alt yapısı Habertürk TV’ye aittir..."

"Bu işin moderatörlüğü, başka bir isme verilerek Didem’e çok büyük bir haksızlık yapıldı tamam ama asıl haksızlık Habertürk TV’ye yapıldı" diye yazan Yılman, Habertürk TV’nin tavır alması gerektiğini belirterek, "Ben Habertürk TV’nin yöneticilerinin yerinde olsam... Zinhar bu ortak yayını almam ve yayınlamam da! Kim yayınlıyorsa yayınlasın. Ve kim o programı da izlemek istiyorsa gitsin yayınlayan diğer TV’lerden izlesin!" ifadelerini kaydetti.

Son Dakika Haberleri