Seyirci Recep İvedik’e yüz vermedi!

Seyirci Recep İvedik’e yüz vermedi!

Recep İvedik'in yeni filmi geçtiğimiz cuma günü 1500 salonda yayına girdi. filmi ilk 3 günde 1 milyon 23 bin seyirci izledi....

Recep İvedik'in yeni filmi geçtiğimiz cuma günü 1500 salonda yayına girdi. filmi ilk 3 günde 1 milyon 23 bin seyirci izledi.

Medya Radar'dan Murat Tolga Şen'in yazısına göre, serinin yaratıcısı Şahan Gökbakar bir açıklama yaptı ve "Şubatlardan sonra Kasım ayına da damgamızı vurduk ve tüm zamanların en iyi Kasım açılışını yaptık. Bir serinin 6.sını yapıp 13 yıl boyunca hala bu sevgiyi ve ilgiyi koruyabilmek herkese kolay kolay nasip olmaz! Bizi yine gururlara layık gördünüz. Her defasında yine ve yeniden sizleri güldürmeye devam edeceğiz. Hepinizi çok seviyorum" ifadelerini kullandı.

Güzel konuşmuş ancak şu artık açık ve seçik anlaşıldı ki Recep İvedik serisinin yakıtı tükenmiş. İlk film 230 salonda gösterime girip ilk üç günde 791 bin bilet satmıştı. Salon başına 3439 kişi... Recep İvedik efsanesini de başlatan şey bu başarı oldu. Recep İvedik 6 ise 1500 salonda gösterime girdi ve 1 milyon 23 bin bilet sattı. Salon başına sadece 682 kişi...

Serinin diğer filmlerinin ilk 3 günde salon başına topladığı seyirci sayısı da şöyle: Recep İvedik 2, 1612 bilet (750 salon), Recep İvedik 3, 1628 bilet (708 salon), Recep İvedik 4, 1897 bilet (865 salon), Recep İvedik 5, 1176 bilet (1400 salon).

Görüldüğü gibi, bu şimdiye kadar ki salon başına en düşük seyirci sayısı demek. Böyle bir açılışla yeni bir gişe rekoru kırılamayacağı gibi Recep İvedik 6, serinin en az seyredilen filmi bile olabilir.

880 salonda gösterime giren 7. Koğuştaki Mucize filmi ilk 3 gününde salon başına 700 seyirci çekti. Fısıltı gazetesi sayesinde seyircisini arttıran film bu yılın (şimdilik) en iyi gişesini yapmış bulunuyor. İzlediğim ve serideki diğer filmlerden çok daha zayıf bir iş olarak gördüğüm Recep İvedik 6'nın fısıltı gazetesi ile seyirci çekebileceğini de sanmıyorum ve hatta bu durum filmin aleyhine çalışacaktır.

Bunun birkaç sebebi var ancak saloncu vs. yapımcı kavgasında Şahan Gökbakar, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan'dan oluşan yapımcılar triosunun sempati kaybettiği ortada. Seyirci artan bilet fiyatlarından ötürü onları suçluyor ve şu çok açık; bir filme 30 TL vermek seyircinin zoruna gidiyor ve bu kızgınlığın adresi de bu üçlü olarak işaretlenmiş durumda.

Şahan Gökbakar'ın da dediği gibi bu film serinin 6.sı ve Recep İvedik'in yorgunluğu hem senaryoya hem de hikayeye yansımış. Film boyunca türlü maskaralıklarla durumu idare eden Recep'ten pek kimse hoşlanmayacak. Filmin önümüzdeki günlerde çok fazla seyirci kaybedeceğini düşünüyorum. En fazla 4 milyonluk bir gişe ile vizyon macerası sona erecektir ki hala bilet satmaya devam eden 7. Koğuştaki Mucize'yi geçemez ise Recep'in façası fena çizilecek.

Uzun lafın kısası, saloncu yapımcı kavgası kimseye yaramadı. Salonlar seyirci kaybetti, gişenin asları sempati ve para kaybetti. Önümüzdeki yıl Apple TV+ ve Disney+ platformları da hayatımıza girecek, salonlar için hava daha da bulutlanacak.

Yeşilçam zamanlarından bu yana, değişen hiçbir şey yok; bindiğimiz dalı kesmeye devam ediyoruz!

Not: istatistikler için Box Office Turkey sitesinden faydalanılmıştır.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat