Sezgin Baran Korkmaz ile fotoğrafı ortaya çıkan Yargıtay üyesi Tekman Savaş Nemli: Soruşturmadan haberim yoktu

Sezgin Baran Korkmaz ile fotoğrafı ortaya çıkan Yargıtay üyesi Tekman Savaş Nemli: Soruşturmadan haberim yoktu

Yargıtay üyesi Tekman Savaş Nemli, kara para aklamakla suçlanan ve ABD'nin talebiyle Avusturya'da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz'la aynı masada çekilen fotoğrafı hakkında "Soruşturmadan haberim yoktu" dedi.

Gazeteci Cengiz Aksan, 24 Eylül 2020'de Ankara'daki Tavacı Recep Usta'da çektiği bir fotoğrafı Twitter hesabından paylaştı. Fotoğrafta Sezgin Baran Korkmaz ve avukatı Mehmet Demir, Yargıtay 7. Daire üyesi Tekman Savaş Nemli'yle yemek yiyor. Cengiz Aksam fotoğrafı "Fotoğraf 24 Eylül 2020 tarihine ait. Yer Dikmen Vadisi Tavacı Recep Usta. Sezgin Baran Korkmaz karşısında oturan kişiyle hararetli bir diyalog içinde. O gün fotoğrafı paylaştığım gazeteci arkadaşım @MustafaArst SBK'nın kara para akladığını söylemişti ama bana mantıklı gelmemişti"mesajıyla yayınladı. 

Fotoğrafın çekildiği tarihten 3 ay sonra Sezgin Baran Korkmaz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı ile mal varlığına tedbir konulması ve yurtdışına çıkış yasakları kaldırıldı. Yasakların kaldırılması ile birlikte Sezgin Baran Korkmaz yurtdışına çıkış yaptı. 

Korkmaz, dün ABD'nin talebiyle Avusturya'da tutuklandı. Türkiye'nin iade işlemlerini başlattığı Korkmaz için Utah Başsavcılığı Korkmaz'ın kara para aklayarak edindiği gerekçesiyle Türkiye'deki mal varlıklarına el konulması talep etti.

Yargıtay üyesi Nemli: Haberim yoktu 

Fotoğrafın yayınlanmasının ardından Yargıtay üyesi Tekman Savaş Nemli'den açıklama geldi. Yüksek yargı üyesi Tekman Savaş Nemli Sezgin Baran Korkmaz'a açılan bir soruşturmadan haberdar olmadığını söyledi.

Nemli, "Yorumlar gerçeği yansıtmıyor. O dönemde söz konusu şahıs hakkındaki herhangi bir soruşturmadan haberim yoktu" ifadesini kullandı. Nemli'nin açıklaması şöyle:

"Bazı internet siteleri ile sosyal medya hesapları üzerinden gündeme gelen, şahsımın da yer aldığı fotoğraf üzerine yapılan haber ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Fotoğraf karesinde yer alan Avukat Mehmet Demir, 11 yıl önce verdiğim vekâlet ile şahsımın avukatı olup, Sezgin Baran Korkmaz ile bu vesileyle aynı ortamda bulunduk. Bunun dışında adı geçen SBK ile herhangi bir hukukum yoktur. 

Söz konusu fotoğraf 24 Eylül 2020 tarihinde çekilmiş olup bu tarihte adı geçen şahıs hakkındaki herhangi bir soruşturmadan haberimin olmadığı gibi, basından öğrendiğim kadarıyla yine adı geçen şahıs hakkında yurt dışı çıkış yasağı ve mal varlığına el koyma kararlarının 9 Ekim 2020 tarihinde alındığı ve daha sonra bu kararların kaldırıldığı belirtildiğinden ilgi kurulması da anlamsızdır. Ayrıca şahsıma yönelik suç oluşturacak haber ve yorumlar hakkında yasal yollara başvuracağım."

Etiketler :